• Copyright © by Guacka 2008-2011 •Tė gjitha drejtat e rezervuara •

 Guacka

GUACKA - ish Gaēka

 

 

 » Fshati Guackė gjindet nė Komunėn e Ferizajt. Deri nė vitin 1957 ishte Komunė nė vete. Me  reformat e atėhershme, sė bashku me Shtimen dhe Shtėrpcėn iu hoq ky status.

Sot Guacka ėshtė nė kėrkim tė identitetit te saj, nė kėrkim tė asaj qė ja kthenė sėrish krenarinė qė e kishte dikur. Krenari kjo qė u nėpėrkėmbė nga neglizhenca e njė udhėheqje e cila jo vetėm qė nuk ishte nė gjendje qė tė ja kthej statusin e mėparshėm, por e lanė fshatin nėn mėshiren e kohės. Shpresojmė tani nė ndryshime, nė ndryshime pozitive, pėr tė mirėn e qytetarėve qė jetojnė e veprojnė nė kėtė anė!!! »

 

Anonime

 
  

 

• Lajme »

 

·             Zeri i Amerikės

 

·             BBC Shqip

 

·             Evropa e Lirė

 

·             Gazeta express

 

·             Gazeta shqip

 

·           Balkanweb

 

·                 Koha.net 

 

·             Bota Sot 

 

·               Telegrafi

 

 

 
 

Masterplani parasheh njė “Brezovicė tė re”

 

 

Publikuar: 22.06.2011 -  GuackaPress

 

Shtėrpcė, 22 qershor – Masterplani pėr Brezovicėn i dizajnuar nga Komisioni Evropian parasheh njė qendėr turistike krejt tė re nga ekzistuesja, ndėrkaq  ende nuk dihet se ēka do tė ndodhė me pistėn aktuale tė skijimit dhe me objektet e tjera pėrcjellėse, qė aktualisht janė nė funksion. Ky masterplan, qė pėr herė tė parė u shpalos nė muajin janar tė kėtij viti nė Shtėrpcė, parasheh qė pista e skijimit tė zhvendoset disa kilometra nė perėndim tė asaj ekzistuese dhe aty tė ndėrtohet njė kompleks krejtėsisht tjetėr, pa pasur lidhje me kėtė aktuale.
Zyra Ndėrlidhėse e Komisionit Evropian, e cila ka ndihmuar nė hartimin e masterplanit, parasheh qė ky projekt t’i japė theks rritjes inkluzive dhe pronėsisė sė fuqishme lokale si bazė pėr rikuperim tė suksesshėm ekonomik tė qendrės sė skijimit. Ekspertėt e KE-sė kanė analizuar njė zonė tė gjerė tė malit tė Sharrit me kapacitete tė mira nė rrethinėn e Brezovicės dhe kanė ardhur nė pėrfundim se qendra ekzistuese e skijimit nuk i plotėson kėrkesat e njė kompleksi modern malor qė funksionon gjatė tėrė vitit. Pėrfaqėsuesi i Komisioni Evropian, Melvin Asin, nė prezantimin e fazės sė dytė tė masterplanit ka theksuar se rruga pėr rezultate konkrete  aspak nuk ėshtė e lehtė, mirėpo, sipas tij, Komisioni Evropian pret qė kėto rezultate sė shpejti tė  shihen.

”Tė gjithė presim qė sa mė shpejt t’i shohim kėto rezultate dhe ne veē jemi duke u pėrgatitur pėr konferencėn e ardhshme tė donatorėve. Ajo ēka dua tė them ėshtė se ky plan ka njė potencial tė madh dhe pjesėmarrja e komunitetit lokal ėshtė e njė rėndėsie tė madhe”, ka thėnė ai. 

Ekspertėt e KE-sė mendojnė qė qendra e skijimit tė zhvendoset nė zonėn e afėrt nė pjesėn perėndimore tė zonės ekzistuese, e cila do tė ketė kapacitet pėr 10.000 mysafirė.

“Nė periudhėn afatshkurtėr dhe afatmesme parashihet zhvillimi nė faza i pesė teleferikėve dhe i njė fshati turistik pėr pėrmbushjen e kėrkesės tė mė shumė se 6.000 mysafirėve”, thuhet nė dokumentin e masterplanit pėr Brezovicėn.

Sipas kėtij dokumenti, njė kopje tė tė cilit e ka siguruar edhe gazeta, momentalisht Brezovica i plotėson kriteret e skijimit vetėm pėr skiatorė tė nivelit tė lartė, ndėrkaq pėr fillestarė dhe kategoritė e tjera shumė pak. Nga 34.7 hektarė sipėrfaqe sa ka aktualisht, sipas rregullave nuk mund tė skijojnė mė shumė se 1.580 skiatorė. Mirėpo me hapjen e pistės sė re nė perėndim do tė mund tė skijonin njė numėr shumė mė i madh i njerėzve. 

Pėrkushtim shumė tė lartė pėr Brezovicėn tregojnė edhe zyrtarėt komunalė tė Shtėrpcės. Kryetari i Shtėrpcės, Bratislav Nikoliq, thotė se qėllimi kryesor i pushtetit lokal ėshtė zhvillimi i qendrės sė skijimit dhe mbajtja e konferencės sė ardhshme tė donatorėve, qė pritet tė mbahet nga fundi i nėntorit.

“Komuna e Shtėrpcės sė bashku me Komisionin Evropian janė ndėr iniciatorėt e parė tė  kėtij projekti. Ne kemi ardhur te ideja se Komunės sė Shtėrpcės i duhet njė qendėr e skijimit e cila do tė punojė jo vetėm dimrit, por 365 ditė nė vit. Pėrmes turizmit do tė ringjallim edhe degėt e tjera tė ekonomisė, para sė gjithash bujqėsinė dhe blegtorinė. Pas prezantimit tė fazės sė dytė tė masterplanit presim qė deri nė muajin nėntor ta kemi konferencėn e donatorėve, ku do tė jepet shansi pėr investime nė kėtė projekt”, thekson Nikoliq.

Nėnkryetari i Shtėrpcės, Beqir Fejzullahu, duke ēmuar lart ndihmėn e Komisionit Evropian, thotė se tek ai kanė gjetur pėrkrahje pėr tė investuar edhe nė njė pjesė tė infrastrukturės qė parashihet nė implementimin e masterplanit dhe pėrpos kėsaj parashihen edhe hapje tė vendeve tė shumta tė punės.

Ndėrkaq, pėrfaqėsuesi i firmės “Ekosign”,  e cila e ka punuar kėtė plan,Viktor Manuel Costa Cabrera, gjatė prezantimit tė fazės sė dytė tė mastreplanit, muajin e kaluar nė Shtėrpcė, ka thėnė se nga data 18 deri mė 20 korrik do tė mbahen punėtoritė, nė tė cilat do tė prezantohen studimet e bėra dhe do tė bėhet analiza e tyre.

“Nė punėtori do t’i prezantojmė tė gjitha studimet dhe analizat e tregut, do tė japim pėrgjigje se a mund tė ndikojė kriza ekonomike nė aktivitete, do ta bėjmė njė studim ekologjik dhe do t’i prezantojmė pushimoret dhe analizėn preliminare pėr shfrytėzimin e tokės. Kjo ėshtė pika ku mund tė presim edhe informata e mendime tė qytetarėve nga pushteti lokal dhe ai qendror, si dhe mendimin e tė gjithė tė interesuarve. Takimi do tė ketė karakter interaktiv,  e ne do t’i japim idetė”, ka thėnė Costa Cabrera.

Mirėpo, pa pėrgjigje mbetet dilema se ēfarė do tė ndodhė me qendrėn aktuale tė skijimit nė Brezovicė. Kėsaj pyetjeje nuk mund t’i pėrgjigjen as vetė zyrtarėt e Shtėrpcės. Ata herė thonė se ajo mund tė privatizohet, e herė i japin ngjyrime politike dhe krejt kėtė pėr arsye se ende nuk janė zgjidhur kontestet pronėsore me kompaninė INEX tė Beogradit. Duke iu shmangur kėsaj pyetjeje, zyrtarėt e Shtėrpcės thonė se 70 pėr qind e privatizimeve tė ndėrmarrjeve nė Kosovė nuk kanė pasur sukses, pėr shkak se njerėzit qė i kanė blerė nuk kanė qenė nė profesionin adekuat.

“Kėtu qėndron pyetja, ēfarė do tė ndodhė me qendrėn ekzistuese.
Ne e kemi vėnė nė prioritet edhe privatizimin e saj, mirėpo pėr momentin nuk mund tė themi asgjė. Njė gjė e di se edhe ajo do tė jetė nė funksion pėr turistėt”, thotė kėshilltari i kryetarit tė Shtėrpcės, Dalibor Jevtiq.

(GP)

Boks, Bermeta mė i miri nė turneun e Ferizajt

Ferizaj, 10 prill - Boksieri nga Shqipėria, Alban Bermeta, ėshtė shpallur mė i miri nė turneun ndėrkombėtar qė u mbajt tė premten mbrėma nė Ferizaj. Turneu u organizua nga legjenda e boksit kosovar Aziz Salihu, ndėrsa morėn pjesė boksierė nga Shqipėria, Maqedonia, Mali i Zi dhe Kosova. Bermeta triumfoi me ndėrprerje nė raundin e dytė pėrballė boksierit serb tė klubit Real Rom nga Graēanica, Nersad Miliqeviē. Meēi ishte i vlefshėm pėr kategorinė deri nė 75 kilogramė. Nė pėrgjithėsi u zhvilluan dhjetė luftėra - tetė tė seniorėve dhe dy tė juniorėve. Bujar Sejdiu, u shpall boksieri mė luftarak i kėtij turneu. Ndėrsa Ajdin Ferati nga Maqedonia u shpall boksieri mė teknik.

 

Nė pėrkujtim tė tė madhit Lutfi Sejdiu

Publikuar me: 26.03.2011 GuackaPress

 

 Lutfi Sejdiu

 

Sot (me 26.03.20011 ) u bėnė tre vite qė u nda anga jeta, i madhi, z. Lutfi Sejdiu, veprimtar i palodhshėm i Guackės me rrethinė.

Me vdekjen e Lutfiut, Guacka humbi njeriun i cili dha kontributin  mė tė madhė rreth organizimit tė jetės kulturore jo vetėm nė Guackė por edhe  mė gjerė. Ai me punėn e tij bėri qė Guackės sonė ti dėgjohet zėri mė larg. Bėri qė ai zė, tė na i hap dyertė neve, kudo qė ne shkuam.

Puna e tij rreth jetės kulturore, i kaloi kufijt e Guackės sonė tė dashur, i kaloi edhe kufijtė e vendit tonė, e mbėrriu nė Europė.

Zėri i tij me Sh.K.A. "Besa" besatoi tė rinjėt tanė, qė tė ecin rrugės sė tij dhe tė punojnė pa ndal, dhe mė me zell, rreth njė tė ardhme mė tė ndritur tė vendbanimit tonė.

 

I paharruar qoftė kujtimi pėr tė!

 

(boss)

 

 

Shtatė tė akuzuar pėr vjedhje votash nė Ferizaj

 

 Publikuar: mė 16 shkurt 2011 GuackaPress

 

Ndonėse nė komunėn e Ferizajt nuk ka pasur proces tė rivotimit dhe as kontestime tė mėdha tė rezultatit tė zgjedhjeve, shtatė veta do tė pėrballen me ligjin dhe drejtėsinė, pikėrisht mbi akuzat se kanė bėrė vjedhjen e votave. Kjo gjė ėshtė thėnė, tė martėn, nga ana e policisė nė Ferizaj.

 

”Ndaj shtatė personave nga rajoni i Ferizajt ėshtė ngritur kallėzim penal pėr veprėn ''vjedhje e votave'', tė kryer mė 12 dhjetor 2010, gjatė zgjedhjeve tė jashtėzakonshme parlamentare tė Kosovės”, ka bėrė tė ditur rreshteri Selatin Shahini, shef rajonal i hetimeve pėr krime ekonomike dhe korrupsion. Kishte qenė Prokuroria Komunale ajo qė kishte autorizuar njėsitin pėr hetimin e krimit ekonomik dhe korrupsionit qė tė mbledh informata pėr 14 vendvotime nė zgjedhjet e 12 dhjetorit 2010. Prandaj, sipas Shahinit, ishte formuar njė grup punues, i cili ka filluar mbledhjen e informatave. ”Deri tani kemi siguruar prova pėr tri raste, ndėrsa ndaj shtatė personave ėshtė bėrė kallėzim penal pėr veprėn ''mashtrim nė votime'' e sanksionuar me nenin 180 tė Kodit Penal tė Kosovės”, ka pohuar eprori Shahini. Po ashtu, sipas burimeve policore, edhe disa raste tė tjera tė ngjashme janė nė proces, por se po priten informata shtesė nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, pas rinumėrimit tė votave.

 

 

Buka 500 gramėsh nė Ferizaj bėhet 45 centė

 

Ferizaj,  12 shkurt - Qė nga java e ardhshme banorėt e komunės sė Ferizajt do ta blejnė bukėn e 500 gramėve me ēmim tė ri prej 45 centėsh, ose pėr dhjetė centė mė shtrenjtė se gjatė dy muajve tė fundit.
Furrtarėt ferizajas duket ta kenė marrė kėtė vendim pasi njė pjesė e mirė e mullinjve, prej nga furnizohen bukėpjekėsit, e kanė ndėrprerė shitjen e miellit, pas paralajmėrimeve pėr ngritjen e ēmimit.
“Qė sot, shumica e mullinjve, nuk japin miell. Kam kontaktuar me disa prej tyre dhe nuk mė kanė dhėnė asnjė ēmim, por mė kanė thėnė se nuk ka miell”, tregon pėr KosovaLive i furrės “Orex” nė Ferizaj.
Para dy muajsh, kur ngritja e ēmimit tė bukės nė Kosovė pėsoi njė valė tė re, buka e 500 gramėve nė Ferizaj mbeti tė shitej pėr 35 centė, ndryshe nga komunat tjera,ku ēmimi u ngrit nė 40 deri 45 centė. Atėherė u tha se ishte Fabrika e bukės nė Ferizj ajo qė nuk u pajtua me ngritjen e ēmimit. Por, kėsaj radhe, duket se ngritja e ēmimit nuk do tė shtyhet mė.
“Ka ardhur momenti i fundit, qė mė nuk mund ta shesim bukėn e 500 gramėve pėr 35 centė, pas gjithė kėtyre shtrenjtimeve”, tha Ēoēaj.
Raporti i fundit i Entit tė Statistikave tė Kosovės, i cituar nga mediet, bėn tė ditur se gjatė dy muajve tė fundit ka vazhduar rritja enorme e ēmimeve tė artikujve elementarė pėr jetesė. Veē ēmimit tė bukės, janė rritur edhe ēmimet e vajit, mishit, qumėshtit dhe produkteve tjera, ndėrsa shkalla e matur e inflacionit ėshtė 7.4 pėr qind.
Krahasuar me vitin e kaluar, ēmimi i sheqerit ėshtė rritur 40 pėr qind, kurse artikujt tjerė, si vaji dhe buka kanė pasur njė ngritje nga 20 deri nė 30 pėr qind.

 

Burimi: http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,7,49455 

 

 

EULEX: Hasani e Qerimi dėnohen me nga 33 vjet burg

 

Postuar mė:  07-02-2011 GuackaPress

Nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė, tė hėnėn, trupi gjykues i pėrbėrė nga dy gjykatės tė EULEX-it dhe njė gjykatės kosovar e nxori aktgjykimin pėr rastin e vrasjes sė disa personave, tė cilėt u dolėn nė pritė shtatorin e vitit 2007 tek Ura e Lepencit.

Pėrmes njė komunikate pėr medie tė lėshuar nga EULEX, Kristina Herodes, zėdhėnėse e kėtij misioni, ka bėrė tė ditur se Besnik Hasani dhe Shpend Qerimi janė shpallur fajtorė pėr bashkėkryerjen e veprės penale vrasje e rėndė, tentim vrasje e rėndė dhe posedim, kontroll dhe pėrdorim i paligjshėm i armėve.

“Mė 27-28 shtator 2007, tek Ura e Lepencit afėr fshatit Soponicė, i kanė zėnė pritėn njė automjeti qė po bartte pesė udhėtarė dhe kanė shtėnė nė drejtim tė tyre nga dy armė automatike AK 47. Si pasojė e kėsaj, tre udhėtarė humbėn jetėn, i katėrti pėsoi lėndime tė rėnda, ndėrsa personi i pestė nuk pėsoi lėndime trupore”, ka thėnė Herodes.

Sipas saj, Besnik Hasani dhe Shpend Qerimi u dėnuan me nga 33 vjet burgim si dhe tė paguajnė shumėn prej 25,000 euro palės sė dėmtuar si kompensim tė pjesshėm tė dėmit moral tė pėrjetuar.

Ndėrkaq, sipas Herodes, Avket Vishi u shpall fajtor pėr posedim, kontroll dhe pėrdorim tė paligjshėm tė armėve dhe ai duhet tė paguajė gjobėn prej 5,000 euro.

“Gjobėn do ta paguajė nė afat prej tre muajsh pas hyrjes nė fuqi tė kėtij vendimi. Kjo vepėr penale nuk ka tė bėjė me ngjarjet nė Urėn e Lepencit”, ka thėnė Herodes.

Ajo shtoi se Nysret Cena ėshtė liruar nga tė gjitha akuzat.

Prokuroria ėshtė pėrfaqėsuar nga njė prokuror vendas i Prokurorisė Speciale tė Kosovės (PSRK).

 

Burimi: http://www.zeri.info/artikulli/29/29/18598/eulex-hasani-e-qerimi-denohen-me-nga-33-vjet-burg/  

 

 

Komuna e Shtėrpcės vendos taksa pėr hyrje nė Brezovicė

 

Postuar mė 08.01.2011 GuackaPress

 

Kuvendi Komunal i Shtėrpcės ka vendosur tarifa pėr vizitorėt e Qendrės sė skitarisė nė Brezovicė. Drejtori i Administratės dhe Personelit, Havzi Ahmeti thotė se qėllimi i kėtyre taksave ėshtė nė rend tė parė mbrojtja e ambientit nė Parkun Nacional, si dhe krijimi i tė hyrave vetjake tė Komunės.

Sipas nenit 3.9 tė Rregullores sė taksave komunale, ēdo vizitor mbi moshėn 7 vjeēare duhet tė paguajė 1 euro pėr hyrje nė parkingun e Qendrės Turistike, automjetet e lehta tė udhėtarėve duhet tė paguajnė nga 3 euro, kombibusėt, kamp-rimorkiot dhe xhipat nga 5 euro, ndėrsa autobusėt nga 20 euro. Sipas kėsaj rregullore, kėto taksa aplikohen pėr pesė muaj rresht, duke filluar nga data 12 dhjetor e deri mė 15 prill tė ēdo viti kalendarik.

 

“Maskat” plaēkitin 10 mijė euro nė njė kazino tė Ferizajt

Ferizaj, 7 janar - Nė mėngjesin e sė premtes, rreth orės 07:20 minuta,   nė rrugėn  ,,12 Qershori ‘’, nė Ferizaj, nė kazinonė ,,Merkur” ka ndodhur njė rast  i rrėmbimit tė armatosur. Dy persona tė dyshimtė, tė maskuar dhe nėn kėrcėnimin e armės nga punėtori i kėsaj kazinoje kanė grabitur rreth 10 mijė  euro. Kėto para kanė qenė nė arkėn metalike. Pas kėsaj tė dyshimtit  janė larguar nė drejtim tė panjohur.
“Me tė marr informatėn, Njėsitet policore ju kanė pėrgjigjur rastit dhe  kanė ndėrmarrė tė gjitha veprimet e duhura policore dhe nė vendngjarje ka dal edhe Njėsiti i Hetimeve Rajonale, tė cilėt janė duke u marrė me  kėtė rast”, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi rajonal i PK-sė Agim Gashi. Po ashtu  sipas zėdhėnėsit Gashi, tash pėr tash nuk ka tė arrestuar, por  me rastin ėshtė njoftuar Prokurori Kujdestar i Prokurorisė sė Qarkut  nė Prishtinė, i cili ka autorizuar Hetimet Rajonale qė tė ndėrmarrin tė gjitha veprimet  e ndėrlidhura me kėtė rastin.
Ky nuk ėshtė rasti i parė kur janė sulmuar kazinotė nė Ferizaj. Kohė mė parė njė sulm i ngjashėm kishte ngjarė nė kazinonė “Kajot”.
 
Kreu i Semajės sė Kaēanikut kėrkon mbylljen e gurėthyeses nė fshat
 
 Pamje nga Semaja (Photo by boss)
 
Kaēanik, 4 Janar - Fatmir Hasani, administrator i fshatit Semajė tė Kaēanikut, u ka adresuar njė letėr institucioneve pėrgjegjėse lokale dhe qendrore nėpėrmjet sė cilės kėrkon qė tė ndalohet operimi i njė gurėthyeseje nė territorin e fshatit, ndėrsa Komunėn e Kaēanikut e akuzon pėr pėr dhėnien e pėlqimit pronarit tė saj pa e pyetur komunitetin e fshatit.  Ndėrkaq, zyrtarė pėrgjegjegjės komunalė kanė thėnė se lejen pėr operim tė gurėthyeses nė Semajė e ka lėshuar Komisioni i Pavarur i Minierave dhe Mineraleve. "Zhurma e madhe, pluhuri dhe minimi i gurėve na e kanė bėrė jetėn edhe mė tė vėshtirė", thuhet mes tjerash nė letrėn e firmosur nga Hasani, nga njė kopje e sė cilės u ėshtė dorėzuar edhe gazetarėve, tė martėn. Aty nėnvizohet se nga minimet janė regjistruar edhe ēarjet e para nė mure shtėpish. Ndėrkaq, zyrtarė pėrgjegjegjės komunalė kanė thėnė se lejen pėr operim tė gurėthyeses nė Semajė, ndėrmarrjes private "7 Shtatori" ia ka lėshuar Komisioni i Pavarur i Minierave dhe Mineraleve. "Nė kėso raste komunat e japin vetėm pėlqimin hapėsinor", ka theksuar Bekim Troni, drejtor i Drejtorisė sė Urbanizmit, Kadastrės dhe Mbrojtjes sė Mjedisit. Sipas tij, lejeve pėr gurėthyese u paraprijnė edhe pėlqimet mjedisore nga Ministria e Mjedist dhe Planifikimit Hapėsinor. "Njė komision komunal do tė dal ndėrkohė nė terren pėr tė konstatuar vėrtetėsinė e pohimeve tė shkruara nė letėr", ka theksuar drejtori Troni. Mė herėt njė grup fshatarėsh semajas e kanė detyruar pronarin e "7 Shtatorit" tė ndėrpres punėn nė gurėthyese, ndėrsa gjykatat i kanė dėnuar ata pėr pengim operimi tė kompanisė.
(frh)
 

Pėr shumė mot Gėzuar!!! 

 

Tė gjithė Guackaseve dhe Guackasėve si dhe tė gjithė atyre qė kanė ē“fardo lidhje me fshatin Guackė, Gėzuar nga zemra Festat e fundvitit.

Pėr shumė mot Gėzuar!!!

 

 

 

Ndahet nga jeta Hysen Hoxha

Postuar me 23.10.2010 nga GuackaPress
 Hysen Hoxha

Nė moshėn 90-vjeēare tė premten ėshtė ndarė nga jeta Hysen Hoxha nga Pleshina e Ferizajt, njėri nga pjesėmarrėsit e Betejės sė Ferizajt, tė cilėn e organizuan krerėt e Ballit Kombėtar nga Kosova kundėr forcave partizane mė 2, 3 dhe 4 dhjetor 1944, si reagim ndaj vendosjes tė pushtetit komunist nė vend.

(BiO)

 
Sė shpejt fillon ndėrtimi i shkollės sė infermierisė

Postuar me 10.10.2010 nga GuackaPress

 

 Brenda kėtij muaji bėhet e ditur se do tė vėhet gurthemeli i shkollės sė infermierisė nė qytetin e Ferizajt, me iniciativė tė Qeverisė sė Luksemburgut dhe Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė.
 

Agim Berisha,drejtor Drejtorisė sė Arsimit nė Ferizaj, ka thėnė se ėshtė caktuar edhe lokacioni i ndėrtimit tė kėsaj shkolle dhe se komuna ka pranuar tė gjitha kriteret e parapara tė ekspertėve tė ndėrtimit. "Jo mė larg se nė muajin tetor do tė vihet gurėthemeli pėr ndėrtimin e shkollės sė infermierisė. Lokacionin kemi ndarė, afėr shkollės fillore "Vezir Jashari" dhe do tė jetė afėr rrugės kryesore "Rexhep Bislimi". Ne kėmi plotėsuar tė gjitha kėrkesat e tyre", ka thėnė Berisha.
Autoritetet lokale tė arsimit njėkohėsisht vlerėsuan si shumė tė rėndėsishme idenė e fillimit tė ndėrtimit tė shkollės sė infermierisė, duke thėnė se ajo do tė zhvillojė kuadro tė cilat nuk do tė kenė problem punėsimin. "Ē“do ndėrtim i njė shkolle, ka vlerėn dhe peshėn e vet, sepse aty ku ndėrtohen shkolla, ka edukim dhe arsimim tė brezave qė vijnė", ka thėnė Berisha, duke vlerėsuar ndėrtimin e kėsaj shkolle si njė pėrparėsi shumė tė madhe pėr qytetin e Ferizajt, pasi qė kjo shkollė do tė rangohet nė atė tė shkollės sė lartė. "Kuadrot qė pėrgatitet kėtu, mendoj se nuk do tė kenė probleme pėr punėsim edhe jashtė Republikės sė Kosovės", ka thėnė Berisha.
Ndėrsa sa i pėrket asaj se me ēfarė planprogrami do tė parashihet se do tė funksionojė shkolla e infermierisė nė Ferizaj, Berisha ka thėnė se ajo do tė jetė njė institucion me standarde ndėrkombėtare. "Pas vėnies sė gurėthemelit, do tė definohet tė gjitha, duke filluar nga planprogrami dhe pėrdorimit tė  gjuhėve nė atė shkollė", duke shtuar se kjo shkollė do t'i ketė tė gjitha parametrat e njė shkolle tė shteteve tė perėndimit. U bė e ditur se Qeveria e Luksemburgut kėtė vit do tė investojė nė ndėrtimin e dy shkollave nė Kosovė, njėra nga to ėshtė edhe shkolla e infermierisė nė Ferizaj, me ē’rast pėr kėto dy shkolla do tė ndajė rreth 8 milionė euro.

 

Shėnohet dita e dėshmorėve tė komunės sė Ferizajt

Postuar me 28.09.2010 nga GuackaPress

Me njė varg mnifestimesh ėshtė shėnuar dita e dėshmorėve tė komunės sė Ferizajt, e cila lidhet me epopen e lavdishme tė UĒK-sė, e njohur si  "Epopeja e Jezercit",

Me kėtė rast nė Kuvendin e Komunės sė Ferizajt ėshtė mbajtur njė akademi solemne ku ėshtė folur me pietet pėr ata qė u sakrifikuan dhe me gjakun e tyre tė derdhur i vunė gurthemelet shtetit tė Kosovės.
Kryetari i Ferizajt, Bajrush Xhemaili para tė pranishmėve ka thėnė se  Liria-ky urdhėr hyjnor dhe e drejtė e natyrshme njerėzore, nga popujt qė e kanė merituar, ka kėrkuar gjithmonė shkrirjen e limiteve ndėrmjet jetės dhe vdekjes.
"Duke kujtuar 11 vjet mė pas luftėn e lavdishme tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, na duket se kemi gjetur identitetin tonė nė limitet e lartthėna. Dhe ai identiet i yni, shpėrfaqet sot nė fytyrėn engjėllore tė dėshmorėve e heronjve tanė, tė cilėt, sė shkriri limitet ndėrmjet jetės e vdekjes, popullin dhe kulturėn tonė e ngritėn nė dimensionin hyjnorė tė piedestalit tė pėrjetėsisė sociohistorike" ka thėnė Xhemaili, duke pėrkujtuar se ka qenė amaneti i dėshmorėve postulati i vetėm, pėr tė bėrė proceset dhe ndėrtuar atdheun me vepra tė mira, ashtu siē e dėshiruan ata.
"Mund edhe tė zihemi pėr ēdo shkollė qė hapim, rrugė qė ndėrtojmė, park qė ngrejmė e pėr ēfarė jo tjetėr. Por, asgjė mė nuk ka tė bėjė me ėndrrėn tonė si kujtim, por me ėndrrėn tonė si realitet dhe si synim. Sepse, tė gjithė jemi bashkė tė rreshtuar, duke e ndjerė aq finsikėrisht, se nė ēdo sukses tonin, nė ēdo vepėr pubike qė ndėrtojmė, nė ēdo gur mė tepėr nė lirinė e pavarėsinė tonė, prehemi nė thirrjen e ėmbėl tė dėshmorėve tanė, tė cilėt na flasin edhe nga amshueshmėria, se  tani e nė tė ardhmen, populli, Liria e Atdheu, lartėsohen nė dimensionin pėrtej jetės e vdekjes sonė, deri nė kufirin hyjnor tė trashėgimisė pėr brezat" ka potencuar kryetari Xhemaili.
Edhe kryetari i Shoqatės sė Familjeve tė Dėshmorėve, Gafurr Bytyqi ka thėnė nė kėtė akademi rreth liria i ka rrėnjėt nė gjakun e bijėve dhe bijave mė tė mira tė kombit, tė cilėt me armė nė dorė luftuan pushtuesin, pėr t'i ndalur hovin politikės shfarosėse tė shqiptarėve.Gjatė paraditės sė tė martės, nė varrezat e dėshmorėve janė bėrė homazhe dhe janė vendosur kurora me lule. Kjo ditė historike pėr Ferizajn kujton betejen e lavdishme tė UĒK-sė, tė zhvilluar pėr katėr ditė nė malet e Jezercit, nė tė cilėn nė altaran e lirisė ranė 9 dėshmorė tė kombit.Kjo ngjarje u shėnua me njė manifestim pėrkujtimor, veterani i luftės sė UĒK-sė, Fehmi Hajrullahu ka thėnė se nė fundin e shtatorit tė vitit 1998 nė Jererc u ndeshėn pėr jetė a vdekje 400 luftėtarėt e UĒK-sė me afro 6 mijė forca serbe dhe nė pika tė kėtij vendi qė ishin ngrehur, ranė nė altarin e lirisė nėntė dėshmorėt e lirisė, rėnia e tė cilėve i dha vrull rritės sė UĒK-sė dhe luftės deri nė ēlirimin pėrfundimtar tė vendit. Nė emėr tė shoqatave tė dala nga lufta e Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, Fazli Veliu ka folur me pietet pėr gjithė ata qė ranė nė fushėn e nderit, duke kėrkuar njėherėsh realizimin e tėrėsishėm tė amanetit tė tyre pėr bashkimin e tokave tė copėtuara padrejtėsisht nga gjeografia shqiptare, duke qenė ky ideali i vetėm i dėshmorėve. Nė kėtė manifestim njė fjalė rasti ka mbajtur edhe Xhavit Jashari nė emėr tė shoqatave tė dala nga lufta si dhe veprimtari Ekrem Jashari, tė cilėt kanė vėnė nė pah kontributin e dėshmorėve tė UĒK-sė, sakrificėn e tyre sublime pėr lirinė e Kosovės.
Manifestimi ėshtė shoqėruar edhe me program tė larmishėn kulturor nga kori i shkollės sė mesme tė muzikės "Ēesk Zadeja" nė Ferizaj dhe  njė recital i pėrgatitur nga artistė ferizajas.
 

Shėnohet Dita e Demokracisė, me kėtė rast Drejtori i OSCE- sė Ulrich Biffar, vizitoj Ferizajn

Postuar me 15.09.2010 nga GuackaPress

Unė vij nga njė vend demokratik qė funksionon demokracia qė pesėdhjetė vite por akoma, vazhdojnė  punėt pėr demokraci, demokracia nuk bėhet pėr katėr ditė ai ėshtė njė proces qė vazhdon ka than Drejtori i OSCE-sė Ulrich Biffar, me rastin e vizitė qė i bėri Kuvendit tė Ferizajt, me rastin e Ditės sė Demokracisė .

Kryesuesi i kuvendit Agim Aliu theksoi se ėshtė njė proces dhe pėr ketė arsye ne kemi nevojė, pėr ndihmėn, pėr pėrkrahjen tuaj, dhe pėr atė jeni kėtu qė tė na ndihmoni , ne kemi vuajtur shumė pėr demokracinė, por tamam pėr njė demokraci tė mirėfilltė, jo pėr njė demokraci ēfarė ka qenė e proklamuar e qė nė esencė nuk ka qenė, theksoi Agim Aliu.

Ju sigurisht qė e keni tash njė opinion tė qytetarėve qė edhe pot pėrmendet sot e majta politike sikur fiksohen, edhe pse ajo duhet tė jetė pjesė e pluralizmit politik, por ekziston njė arsye pėr kėtė sepse populli ka vuajtur shumė  nga Komunizmi dhe prandaj fiksohen nga majtat, prandaj institucionet duhet tė jenė demokratike .

OSBE-ja ėshtė shumė e kėnaqur me atė qė ne sot po e shohim nė Komunėn e Ferizajt, ju keni treguar aftėsi menagjėruse dhe kjo ėshtė pjesė e demokracisė, zgjedhjet pėrfundojnė njė ditė dhe mandej mbeten tė zgjedhurit qė vazhdojnė punėn, dhe natyrisht kjo ēfarė  pritet duhen tė jen rezultatet e prekshme, tė llogaritshme pėr qytetarėt, unė vij nga njė vend demokratik qė funksionon demokracia qė pesėdhjetė vite por akoma, vazhdojnė  punėt pėr demokraci, demokracia nuk bėhet pėr katėr ditė ai ėshtė njė proces qė vazhdon theksoi Drejtori i OSCE- sė Ulrich Biffar.

Me pas nė sallėn e Kuvendit tė Komunės ėshtė mbajtur njė ligjėratė mbi demokracinė, dhe seanca e tė rinjve.

Burimi: http://kk.rks-gov.net/ferizaj/News/Shenohet-Dita-e-Demokracise-,-me-kete-rast--Drejto.aspx
 
Rruga Lubocėve dhe rruga pėr Burrnik, janė rrugė tė pakėta qė kanė mbetur pa asfalt...
Pėrendimi e diellit - Burrnik (Foto G.N.)
(Rruga Lubocėve dhe rruga pėr Burrnik, janė rrugė tė pakėta qė kanė mbetur pa asfalt dhe viteve tjera pritet qė tė ketė investime - Deklaroi Kryetari Xhemajli)
Buxheti pėr vitin 2010 kap njė vlerė prej mbi 15 milion euro
Kryetari i Ferizajt, Bajrush Xhemaili i ka njoftuar qytetarėt se buxheti i viti 2010 para rishikimit tė tij kishte njė vlerė prej mbi 15 milion euro, ndėrsa me rastin e rishikimit ėshtė rritur pėr 400 mijė euro. Deri me tani kėto mjete, sipas Xhemailit janė shpenzuar nė masėn prej 34 pėr qind, nė tė gjitha kategoritė buxhetore.
"Gjatė kėsaj periudhe nė fushėn e investimeve kapitale janė finalizuar 8 projekte, nė fazėn e realizimit janė 19 projekte kapitale, nė fazėn e prokurimit deri nė mbyllje tė kėsaj periudhe janė 43 projekte kapitale dhe nė fazėn e projektimit edhe 17 projekte. Duhet theksuar se gjatė kėtij viti fiskal janė planifikuar dhe miratuar 85 projekte kapitale, prej tyre 51 projekte tė infrastrukturės rrugore pėrfshirė kanalizime, ujėsjellės, trotuare, 24 projekte nė fushėn e arsimit, 2 projekte nė fushėn e urbanizmit si dhe 8 projekte nė fushėn e shėndetėsiė" ka thėnė Xhemaili.
Projekti pėr riciklimin e mbeturinave
Z. Xhemaili ėshtė ndalur edhe te funksionimi i Njėsisė pėr Zhvillim Ekonomik, e cila vepron nė kuadėr tė zyrės sė kryetarit, duke vėnė nė dukje takimet qė ka zhvilluar me pėrfaqėsues tė bizneseve tė huaja pėr mundėsinė e bartjes sė kapitalit tė tyre, pėr tė investuar nė Ferizaj.
"Nga kėto takime sė shpejti do tė kemi edhe rezultatet e para. Priten rezultate konkrete me konzorciumin zviceran rreth projektit tė riciklimit tė mbeturinave" ka potencuar Xhemaili. Rreth tė hyrave, kryetari i Ferizajt ka thėnė se gjatė kėsaj periudhe janė inkasuar nė pėrgjithėsi 1.3 milion euro, ndėrsa vetėm nga tatimi nė pronė si tė hyra primare janė inkasuar mbi 500 mijė euro, apo 4.97 pėr qind mė shumė se nė periudhėn e njėjtė tė vitit tė kaluar.
Qytetarėt e Ferizajt u pėrqendruan nė shumė aspekte qė kanė tė bėjnė me zhvillimin e komunės dhe investimet qė duhet bėrė.
Shaban Bajrami, shtroi ēėshtjen e ndėrtimit sipas kritereve tė gungave nėpėr rrugė, ndėrsa Besim Shabani kėrkoi nga kryetari qė nė vitin 2011 tė hyjė si prioritet asfaltimi i rrugės Koshare-Lagjja e Lubocėve, njė vendbanim qė prej shumė vitesh ėshtė lėnė pasdore.
Pati kėrkesa edhe pėr instalimin e ndriēimit publik nėpėr shumė rrugė tė qytetit, sikur nė rrugėn "Kadri Zeka" por nuk munguan as kėrkesat pėr ri-instalim tė rrjetit tė kanalizimit fekal si dhe sistemit tė ujėsjellėsit.
Kryetari Xhemaili u ka thėnė qytetarėve se komuna do tė bėjė shumėēka pėr zgjidhjen e problemeve tė tyre, nė ato raste kur zgjidhja duhet bėrė nga komuna, duke u dhėnė premtime qytetarėve se kėrkesat e tyre njė pėr njė do t'i analizojė.
Rruga Lubocėve, rruga pėr Burrnik, dhe gungat nė rrugė
Pėr gungat nė rrugė, apo siē njihet tradicionalisht si "polici i shtrirė" tha se do tė hiqen gjitha ato gunga qė janė shndėrruar nė pengesė, ndėrsa pėr asfaltimin e rrugės sė Lubocėve tha se kjo rrugė dhe rruga pėr Burrnik, janė rrugė tė pakėta qė kanė mbetur pa asfalt dhe viteve tjera pritet qė tė ketė investime.
Lidhur me kornizėn afatmesme buxhetore 2011-13, kryetari Xhemaili nėnvizoi se listat me projekte qė kanė qytetarėt para vetes, do tė pėsojė ndryshime, pėr shkak se mundėsitė buxhetore janė tė kufizuara, ndaj qytetarėt duhet tė pėrcaktojnė prioritetet.
Pėr vitin 2011 janė vetėm 6.3 milion euro nė dispozicion
"Tė gjitha projektet e propozuara nuk do tė mund tė realizohen. Pėr vitin 2011 janė vetėm 6.3 milion euro nė dispozicion, ndaj duhet bėrė reduktime tė kėsaj liste" ka theksuar Xhemaili. Edhe pėr kėtė aspekt qytetarėt shtruan njė varg kėrkesash, kryesisht pėr investime nė infrastrukturė. 
 
Foto:G.N.
Mbititulli dhe Fusnotat:
GuackaPress
 
Rruga e bashkimit
Nga Zaim Sejdiu dhe Daut Bajrami
 
Rruga e cila bashkon qytete e fshatra mund te quhet lirisht kjo rrugė bukur qė ėshtė nė pėrfundim e sipėr. Kjo rrugė lidhė Ferizajn me Kaēanikun Shtėrpcėn e Prizrenin. Nėpėrmes kėsaj rruge ne lidhemi me Brezovicėn e Pravallėn piktoreske. Rruga kalon nėpėr fshatin Guackė dhe thuajse ėshtė nė pėrfundim. Punėtorėt e kompanisė „Eskavatori“ kėto dite janė nė pėrfundim tė shtruarjes se shtresės se dytė tė asfaltit. Gjithashtu ka pėrfunduar edhe ndėrtimi i urave kryesore dhe nė pėrfundim e sipėr janė edhe disa ura mė tė vogla.
 

Kjo rrugė ka ngritur vlerėn e truallit rreth saj si dhe ka ruajt rėndėsinė strategjike qė ka pas ky vend mė parė.
E vetmja vėrejtje e popullatės qė jeton pėrgjatė kėsaj rruge ėshtė mungesa e Trotuarit nė Guackė dhe Bajnicė. Trotuaret do tė ishin mė se tė nevojshėm ngase fėmijėt nga Bajnica dhe Lagja „Bajram Curri“ tė Guackės pėr ēdo ditė duhet tė shkojnė ne shkollė. Kjo mungesė duhet te rrisė vigjilencėn e fėmijėve dhe prindėrve si dhe do te ishte ndoshta njė shkasė mė tepėr qė tė Iniciohet ēėshtja e Trotuarit pėrreth rrugės.
Ja kėtu keni rastin ti shikoni disa Fotografi tė rrugės qe lirisht mund tė quhet "Rruga e Bashkimit" pasi qe kjo rrugė lidhė Ferizajn me Kaēanikun, Shtėrpcėn e Prizrenin. Kėsaj rruge i shtohet edhe me shume rėndėsia kur dihet se shkurton rrugėn pėr tė gjithė popullsinė e Kosovės nė drejtim tė Parkut Nacional tė Sharrit. Kjo rrugė ėshtė rruga mė shkurtė qė e ofron Ferizajn me Brezovicėn dhe Prevallėn, vende kėto turistike dhe mjaftė relaksuese ku bashkohen Shqiptarėt jo vetėm tė Kosovės...
 
Pėrwww.guacka.eu  - Zaim Sejdiu dhe Daut Bajrami
 
 
Njė jetė nėpėr flakė
 
Nga Bardh Frangu  mė 18.07.2010
Shoqata “Feniks” e ka pėrtėrirė jetėn e ushtarit tė tri luftėrave, por gazepi pėr Lulėzim Rexhėn nuk ka tė sosur. Ai nė vend se tė gjejė pėrkrahje nga institucionet, ka gjetur ndėshkimin e gjykatave pėr drutė qė ka prerė nė pyll pėr tė mbajtur gjallė familjen.
 
 Lulzimi me familje
 
Bainca ėshtė njė fshat qė shtrihet nė njė fushėgropė rrėzė maleve tė Sharrit. Ndodhet nė njė hapėsirė qė bėn trekėndėshin ku takohen komuna e Kaēanikut, e Ferizajt dhe e Shtėrpcės. Nė atė hapėsirė gjendet shtėpia e Lulėzim Rexhės, ushtarit tė tri luftėrave tė zhvilluara nė Kosovė, Preshevė e Maqedoni. Para se tė formoheshin njėsitet e para tė UĒK-sė nė Zonėn e Neredimes, Luli katėr vjet rresht kishte qėndruar si komitė, duke bredhur maleve pėrreth, ndėrsa nuk u kishte rėnė nė dorė policisė serbe. Fati i tij ėshtė tipik pėr njė tė ri kosovar qė nuk ka kursyer as edhe jetėn pėr bėrjen e lirisė dhe tė shtetit.
Luli, pas angazhimeve nėpėr flakėt e luftėrave, duke pėrdorur njė kalė me qerre ka shitur dru dhe hekura tė mbledhur nga mbeturinat. Me mund dhe sakrificė tė madhe ka bėrė njė shtėpi tė vogėl. Po flakėt nuk e kanė lėnė tė qetė as nė liri. Ditėn e 15 marsit tė kėtij viti i ka dalė flaka shtėpisė sė tij, duke i lėnė nė kėmbė vetėm muret dhe oxhakun.
“Rreth orės 17 tė asaj dite mora fėmijėt me gruan dhe shkuam tek motra nė Ferizaj. Rreth orės 22 mė kanė lajmėruar se shtėpia ishte djegur. Pėrpjekjet e zjarrfikėsve nga Ferizaj ishin tė kota. Kur erdha gjeta vetėm muret. Shtėpia tri ditė ka tymuar rresht”, kujton 15 marsin Lulėzim Rexha, i cili ka 4 muaj qė jeton nė ēadrėn e vendosur para shtėpisė sė djegur.
Ai dyshon se djegia e shtėpisė tė ketė ndodhur nga rryma, por kjo tashmė pėr tė nuk ka rėndėsi, ndėrsa shtėpia i ėshtė bėrė edhe mė e madhe, edhe mė e bukur.
“Kur i kisha humbur shpresat se mund tė bėja edhe njė shtėpi ashtu siē e kisha bėrė me sakrifica tė mėdha kėtė qė ėshtė djegur, Zoti mė takoi me kryetarin e shoqatės “Feniks” dhe ja ku kanė arritur punėt”, shprehej i gėzuar Lulėzim Rexha, tek ndihmonte tė enjten vendosjen e dyerve dhe dritareve nė shtėpinė e tij tė re. As gruaja e tij nuk mund tė gjente fjalė falėnderimi pėr kryetarin e shoqatės humanitare “Feniks”, nga Ferizaj, Milaim Jasharin, tė njohur si Xha Lumi.
“E zorshme ėshtė jeta nė ēadėr. Pėr katėr muaj nuk kam bėrė njė natė gjumė. Zgjohem disa herė natėn dhe shikoj fėmijėt a janė mirė tė mbuluar. Nė ēadėr jetėn e bėjmė me njė shkrepsė tė vogėl. Kaq kemi dritė natėn nė tė”, tregon gruaja e Lulit, nėna e katėr fėmijėve, tė cilėt brenda ēadrės ndanin dhuratat e imėta, tė cilat, bashkė me dyert e dritaret, ua kishin sjellė njerėzit e shoqatės “Feniks”.
Nga shumė donatorė qė pėrkrahin kėtė shoqatė humanitare, e cila pėr katėr vite tė ekzistimit tė saj ka ndėrtuar 61 shtėpi anė e kėnd Kosovės, ėshtė edhe pronari i firmės “Fitimi”, Daut Ademaj, nga Shtimja.
Ai ėshtė ngjitur nė Baincė tė Kaēanikut pėr t’i vendosur dyer dhe dritaret qė ia ka dhuruar Lulėzim Rexhės. Nuk ka dėshirė tė flas pėr gazetė. Por, pak si me mllef shqipton fjalėt: “Eh sikur qeveria jonė tė ishte humane kėshtu si ėshtė populli, punėt do t’i kishim shumė mė mirė. Po kur populli po sheh si shkojnė punėt, po ftohet gjithnjė e mė shumė edhe pėr aksione tė tilla”. Donator i shoqatės “Feniks” ėshtė edhe nėna e tij Naxhija. Ajo i kishte dhėnė nga 50 euro pėr 11 familjet e vendosura kohė mė parė nė pallatin e UĒK-sė, tė bėrė nga kjo shoqatė, karshi shkollės fillore “Ganimete Tėrbeshi” tė qytetit tė Ferizajt.
Tė gėzuar pėr pėrfundimin e punėve janė edhe aktivistėt e shoqatės “Feniks”.
“Mė duhet ta falėnderoj pėr kėtė rast biznesmenin Ahmet Hasani nga Ferizaj, i cili na ka mundėsuar qė shtėpisė sė djegur t’ia shtojmė edhe gjysmė kati tė ri”, shprehet i lumtur edhe kryetari i “Feniks”, Milaim Jashari, i cili nuk kursen fjalėt e mira pėr vullnetin e njerėzve qė tė ndihmojnė nė kėso raste. Por, ai nuk kursehet tė ngre akuza pėr institucionet tona, tė cilat bėjnė shpenzime tė mėdha koti e nuk ndajnė mjete pėr qėllime humane.
Fati i Lulėzim Rexhės vėrtet ėshtė i veēantė. Ai do tė futet nė shtėpinė e re kėto ditė, por nuk i dihet ku do tė jetė nesėr. Vetėm pak ditė pėrpara nga gjykata e Shtėrpcės i kanė ardhur dy dėnime pėr dėmtimin e pyllit. Njė dėnim ka vlerėn nė tė holla prej 1500 eurove, ndėrsa njė tjetėr prej 900 eurove.
Por ai nuk mėrzitet pėr kėto.
“E rėndėsishme ėshtė qė po i strehoj fėmijėt. Disi duhet tė jetojmė. As ne nuk kemi dėshirė ta dėmtojmė pyllin, por nga zori e bėjmė. Ky pyll ma ka shpėtuar jetėn para lufte, ky pyll mė ka shėrbyer tė mbetem gjallė pas lufte”, shprehet pak si me shaka ushtari i tri luftėrave, tė cilit nuk i ėshtė sosur gazepi kurrė.
Burimi: http://www.gazetaexpress.com
 
 “Feniksi” i Ferizajt shtrinė krahėt nė Evropė
Postuar: Korrik 2010

Kryetari i kėsaj shoqate me seli nė Ferizaj, Milaim Jashari, gjatė vizitės nė Zvicėr deklaroi pėr gazetėn “TUNG”, se nė saje tė aktivitetit dhe besimit qė ka fituar “Feniksi”, ka arritur qė brenda tri vitesh tė strehojė 55 familje skamnore nė shtėpi tė reja, ndėrkaq ka hasur edhe nė gatishmėrinė e mėrgimtarėve pėr donacione tė reja humanitare.
Njė njeri i pėrkushtuar dhe bamirės

 

 Milaim Jashari -Kryetar i "Feniks"


Edhe nė kėtė moment kur po e shkruanim kėtė raport nga Ferizaj arritėn lajme tė gėzueshme pėr gurėthemele e inaugurime tė shtėpive tė reja nga Shoqata Humanitare Bamirėse “Feniks”, me seli nė kėtė qytet, por qė veprimtarinė e saj, pėr aq sa e lejojnė mundėsitė, e shtrinė edhe nė regjione tjera tė Kosovės.
Ditė mė parė kryetarit i kėsaj shoqate, ndėr mė aktivet nė Kosovė,  Milaim Jashari, qėndroi nė Zvicėr e Gjermani, me synim qė tė sensibilizojė mėrgimtarėt pėr tė ndihmuar punėn e kėsaj shoqate, me kontributet  humanitare.
Gjatė shoqėrimit nė pėr Zvicėr, tė Milaim Jasharit, patėm rastin tė bindemi nga afėr se ē`popullaritet e autoritet gėzon ky njeri bamirės, madje jo vetėm tek tė afėrmit e tij, por edhe tek ata qė vetėm kanė dėgjuar pėr angazhimin e tij humanitar.
Me kėtė rast me Milaim Jashari zhvilluam njė bisedė lidhur me atė se si lindi “Feniksi” dhe se si arriti tė fitojė gjithė kėtė prestigj.
55 familje skamnore me shtėpi tė reja
- Duke e parė gjendjen e rėndė tė strehimit tė disa nga kategorive tė dala nga lufta, por edhe tė skamnorėve tė pastrehė themeluam Shoqatėn “Feniks,” me seli nė Ferizaj, me qėllim qė aktivitetin e saj ta shtrijmė edhe nė komunat e tjera nėse do tė siguroheshin mjete pėr kėtė qėllim. Shoqatėn e regjistruam tek Ministria e Shėrbimeve Publike mė 23 .03 2007, nė pėrbėrje Milaim Jashari, kryetar, Sadik Sadiku, arkėtar dhe Ali Lipovica, Kadri Islami (babė i dėshmorit Driton Islami) Avni Kamberi, invalid i luftės sė UĒK -sė, anėtarė.
Aksioni filloi me ndėrtimin e shtėpisė sė luftėtarit nga Burrnku, Shaban Qeli nė fshatin Greme, meqė rast doktor Ekrem Selmani dha njė kontribut prej 11 mijė eurosh. Mė pas filloi ndėrtimi shtėpisė sė invalidit tė luftės, luftėtarit, Njazi Bytyqi, nė Greme, ku Komuna e Ferizajt ndihmoi me 7.500 euro, kurse pjesa prej  18 mijė eurosh u mbulua nga firmat dhe qytetarėt e Ferizajt. Ndėr rastet ma tė rėnda ishte ajo e ushtarit Faik Krrabės, i cili pėr disa vite me familjen e tij jetonte nė njė mulli tė braktisur. Fal solidaritetit tė  Shkelzen Qerimit, qė ia fali truallin, por edhe punės vullnetare tė ushtarit Agim Meha, i cili me ekipin e vet kreu tė gjitha punėt ndėrtimore, kjo familje brenda 27 ditėsh u vendos nė shtėpi tė re tė kompletuar me tė gjithė pajisjet.
Kjo ishte vetėm nisma e aksionit, thekson Milaim Jashari, njė ish i burgosur politik dhe pjesėmarrės aktiv me tėrė familjen nė UĒK, i cili pas luftės duke e parė gjendjen e rėndė tė banimit, shpirtėrisht dhe fizikisht iu pėrkushtua tėrėsisht kėtij problemi, ende ndėr mė tė theksuarit nė Kosovė.
- “Feniksi”, deri mė tash kryesisht ka vepruar nė Komunėn e Ferizajt, pasi qė shumica e donatorėve kanė qenė nga po kjo komunė. Porse shoqata pėr aq sa ka mundur aktivitetin e saj e ka zgjeruar edhe nė komuna tė tjera, si nė Kaēanik, Lipjan, ku i ka nėndegėt, por edhe nė komunat tjera si nė Gjakovė, Drenas, Podujevė Gjakovė e tė tjerė, kėshtu qė pėrmes aktiviteti trevjeēar ka arritur tė vendos mbi 55 familje nėn kulme tė reja, falė humanizmit dhe gatishmėrisė sė qytetarėve bamirės si dhe firmave tė biznesit, potencon mė tej kryetari i kėsaj shoqate humanitare.
Solidariteti i ferizajasve ėshtė shembull i shkelqyer
Mė tej mėsojmė se “Feniks” ka ngritur edhe njė godinė pesėkatėshe banimi  ku janė strehuar 11 familje tė luftėtarėve tė UĒK-sė e ku donatorė ishin kryesisht bamirėsit vullnetarė, qoftė qytetarė apo firma biznesi,  qė kanė ndihmuar qoftė mjete financiare, material ndėrtimor, apo edhe duke kryer punė ndėrtimore vullnetare.
Pėr solidaritetin e madh tė banorėve tė komunės sė Ferizajt flet edhe fakti se deri mė tash 4 familje kanė falur troje pėr ngritjen e kėtyre objekteve, qoftė nė qytet apo nė fshatra nė madhėsi deri nė 20 ari. Ndėrkaq qė kontributi i qytetarėve pėr kėtė shoqatė, qė tash mė e ka fituar besimin e qytetarėve, arrin nė disa qindra mijėra euro. Por siē mėsuam nga kryetari i saj, tėrė kėtė punė tė madhe qė ėshtė bėrė, nuk e kanė pėrcjell nė masė televizionet kombėtare, me pėrjashtim tė atyre lokale.

Burimi: Gazeta "Tung" ch
 
Ferizaj, vetėvritet njė arsimtar


 

Nga Express  mė 22.04.2010
 
Rexhep Shabani, arsimtar i shkollės fillore “Tefik Ēanga” nė Ferizaj, ka bėrė sot vetėvrasje.

Policia ka njoftuar se viktima, njė 52-vjeēar, i ka dhėnė fund jetės sot nė orėt e mėngjesit, nė shtėpinė e tij, nė rrugėn “Epopeja e Jezercit” nė Ferizaj.
Zėdhėnėsi i policisė nė Ferizaj, Agim Gashi, tha se sipas hetimeve tė para bėhet fjalė pėr njė akt tė vetėvrasjes. “Por mendimin pėrfundimtar do ta japė Instituti i Mjekėsisė Ligjore pas autopsisė”.

Nė vendngjarje ėshtė gjetur dhe konfiskuar njė pushkė gjysmė automatike e kal. 7.62 mm me tė cilėn dyshohet se ėshtė kryer vetėvrasja.

I ndjeri ka qenė arsimtar i gjuhės angleze. Motivet e kėtij rasti ende nuk dihen. Ditė mė parė, i ndjeri kishte pėsuar njė aksident komunikacioni, por nuk dihet se sa ky ka ndikuar ky fakt nė gjendjen e tij emocionale.

 

 

 

“Urdhėr i ri–ILYRIC”- 

  Urdhėri i Adelina Ismajlit

 

Video – klipi i kėngės mė tė re tė Adelina Ismajlit, “Urdhėr i ri, Illyric” ka filluar transmetimin nėpėr televizionet kosovare.

Pop-diva kosovare, Adelina Ismajli ka bėrė rikthimin e saj mė tė mirė tė mundshėm nė skenėn e estradės kosovare me kėngėn e saj tė re “Urdhėr i ri, Illyric”, pėr tė cilėn kėngė u tha qė kanė reaguar edhe artistėt serbė.
Vitin e kaluar Adelina nuk ishte rikthyer mė fuqishėm sė tani, ndėrkaq kėnga e saj ka fituar njė numėr tė madh adhuruesish, sidomos nė Shqipėri dhe nė Kosovė, e kritikėt e kanė vlerėsuar mirė kėngėn.
Adelina nuk ishte paraqitur nė xhirime tė Vitit tė Ri nė Kosovė pėr shkak tė angazhimeve tė saj qė ka pasur me koncerte nė diasporė, por megjithatė ajo kishte vizituar pėr pak kohė Kosovėn gjatė fillim vitit, kur kishte paralajmėruar se do tė hapė njė parti tė re nė Kosovė.

 

Kronikė nga Komanda Rajonale e Policisė nė Ferizaj

Postuar nga Demush Zefi  mė 23.03.2010
 
Mjet shpėrthyes nga Lufta e dytė botėrore

 

Nė rrugėn e ”Prizrenit” nė Ferizaj afėr pompės sė benzinės ,,As Petroll’’ ėshtė hasur nė njė mjet i dyshuar shpėrthyes tė cilin ushtarėt e KFOR-it e kanė larguar pa pasoja nga vendi i ngjarjes, nė restorantin “Ujėvara”.

Dy tė dyshuar vjedhin dy pistoleta tė ushtarėve tė KFOR-it polak, ndėrsa policia nė Glloboqicė ka kapur njė sa si tė mallit tė kontrabanduar

 

Ferizaj, 23 mars 2010 – Edhe pas 65 vjetėve prej kur ka pėrfunduar lufta e dytė botėrore, nė Ferizaj gjendet njė mjet shpėrthyes i cili ėshtė tėrheqė nga vendi i ngjarjes pa pasoja. Pėrgjegjėsi i Zyrės pėr informim pranė Komandės Rajonale, toger Agim Gashi duke iu referuar personit F.O 26 vjeē ka thėnė se nė rrugėn e Prizrenit afėr pompės sė benzinės ,,As Petroll’’  ka vėrejtur njė mjet tė dyshuar shpėrthyes, ndėrsa mė kėtė rast njėsiti pėrkatės ka marrė tė gjitha mundėsitė e veprimit pėr ta tėrheqė nga vendi i ngjarjes pa pasoja. Duke e ditur shkallėn e rrezikshmėrisė, pėr njė gjė tė kėtillė ėshtė informuar njėsiti pėr deminim i KFOR-it amerikan, i cili ka arrit tė bėjė deminimin e kėtij mjeti dje rreth orės 16. Pjesėtarėt e KFOR-it kanė thėnė se mjeti ishte njė predhė e mbetur nga lufta e dytė botėrore. Ndėrsa policia nuk kanė dhėnė informata se mjeti ka qenė i vendosur prej kohėsh apo i hedhur pa qėllim nga persona tė panjohur. Gjatė kėtyre 10 viteve tė fundit nė territorin e kėsaj komune janė identifikuar shumė raste tė mjeteve shpėrthyese nga lufta e dytė botėrore, ndėrsa ėshtė fatmirėsi qė nga mjete tė kėtilla shpėrthyese fal angazhimit tė pjesėtarėve tė policisė dhe atyre tė KFOR-it amerikan nuk ka pėsuar popullata. Pėr kėtė arsye qytetarėt duhet tė jenė shumė tė kujdesshėm nėse hetojnė rastet e kėtilla duke ditur se gjatė luftės sė fundit nė kėtė komunė akoma ka shumė zona qė nuk janė deminuar.

 

Vidhen dy pistoleta nga ushtarėt e KFOR-it polak  

 

Toger Agim Gashi sot ka informuar edhe pėr vjedhjen e dy pistoletave tė ushtarėve tė KFOR-it polak qė veprojnė nė zonėn e lindjes. Thuhet se ngjarja ka ndodhur nė fshatin Balaj saktėsisht te pishina ,,Ujėvara’’. BėhEt e ditur se persona tė pa njohur nė mėnyrė mjaftė tė organizuar kanė arrit tė vjedhin dy armė zjarri pistoleta nga vetura zyrtare e KFOR-it Polak. Toger Gashi ka thėnė sot se njėsiti i hetimeve rajonale tė policisė sė Kosovės nė Ferizaj, pas  njė pune hetimore lidhur me rastin, thuhet se hetuesit kanė arrit tė konfiskojnė njėrėn revole me datėn 12.03.2010, ndėrsa me datėn 22.03.2010 po ashtu ka arritur ta konfiskoj edhe revolen e dytė nga tė dyshuarit  H. B 26 dhe  F. T. 17 vjeēar. Pėr kėtė vepėr tė kryer dhe tė zbuluar thuhet se dy personat e dyshuar edhe pas arrestimit janė liruar, ndėrsa lėnda procedohet nė gjykatė pėr tė marrė dėnimin e merituar. Deri sot nuk ka pasur reagime nga ana e KFOR-it me gjasė qė rasti mos pengohet gjatė hetimeve. Ky rast pėr kėto dhjetė vite ėshtė i pa shembull, nė kėtė komunė, prandaj informata e sotshme e lėshuar nga toger Gashi ėshtė sa interesante aq edhe e ndjeshme kur dihet se ushtarėt e KFOR-it nė Kosovė kanė respekt jashtėzakonisht tė madh nga ana e qytetarėve dhe institucionet e vendit.

 

Kapet sasi e madhe mallit tė kontrabanduar nė pikėm kufitare Glloboqicė

 

Polcia nė Kaēanik ėshtė informuar tė hėnėn rreth orės 22 pėr njė rast kontrabandim malli. Njė patrullė policore e stacionit policor – Kaēanik sė bashku me njė parullė tė policisė kufitare – nė Glloboqicė ju kanė pėrgjigjur rastit dhe me lejen e prokurorit kujdestar nė Ferizaj kanė bastisur shtėpinė dhe objektet pėrcjellėse  tė tė dyshuarit SH.L 65 vjeē. Toger Agim Gashi ka informuar se gjatė kontrollimit janė gjet dhe konfiskuar cigare tė llojeve tė ndryshme si 25 shteka KENT, 21 shteka PARLAMENT, 11 shteka PHILIP MORIS dhe 2 kg duhan refuz. I dyshuari ėshtė shoqėruar nė polici   ku pas intervistimit nė konsultim me prokurorin lirohet, ndėrsa rasti i referohet Policisė Kufitare Rajoni i Lindjes nė Kaēanik pėr procedim tė mėtejmė. Rastet e kontrabandimit tė mallrave pėrcillen nga policia, prandaj kontrabanduesit shumė shpesh bien nė kėtė “kurth”  kontrollimi.

 
Demush ZEFI
Burimi: kosova.info
 

 

Buxhovi dhuron libra nė Ferizaj

 

Postuar me 14.03.2010 (GuackaPress)

 

Shkrimtari dhe publicisti i mirėnjohur Jusuf Buxhovi, i ka dhuruar bibliotekės publike “Sadik Tafarshiku” nė Ferizaj, njė numėr tė konsiderueshėm tė librave.
Ai ka thėnė me kėtė rast se titujt e falur nė kėtė bibliotekė janė nga fusha e publicistikės dhe historisė, pėrfshirė edhe botime tė autorėve botėror qė kanė trajtuar tema nga mė tė ndryshmet pėr Kosovėn dhe shqiptarėt.
Buxhovi preferon se kėtė mund ta bėnte secili shkrimtar, ndėrkaq qė ka shtuar se kėshtu ka vepruar edhe disa herė tė tjera nė tė kaluarėn.
Enver Zhinipotoku, pėrgjegjės i kėsaj biblioteke ka shtuar se numri mė i madh i librave kėtu vjen pikėrisht nga donatorėt vullnetmirė. Sipas tij, janė tė shumtė shkrimtarėt si Buxhovi qė falin ekzemplarė tė caktuar nga botimet personale.

 

 

 

Tė hėnėn fillon “Java e Kuvendit” nė Ferizaj

 

 Postuar me 13.03.2010 (GuackaPress)

"Java e Kuvendit" tė Republikės sė Kosovės fillon tė hėnėn, mė 15 mars 2010, nė qytetin e Ferizajt. Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, i shoqėruar nga anėtarė tė Kryesisė, sekretari i Kuvendit, si dhe deputetė nga zona, do tė ketė takime me strukturat udhėheqėse komunale, me kėshilltarėt komunalė, si dhe me qytetarė tė Ferizajt me rrethinė.Temat pėr diskutim do tė jenė: zhvillimet aktuale politike, objektivat e Kuvendit tė Kosovės dhe ēėshtje tė tjera me interes pėr komunėn e Ferizajt.

 

 

Nikolic viziton Ferizajn
Postuar nga Bardh Frangu  mė 13.03.2010
Kryetari i Komunės sė Shtėrpcės, Branislav Nikolic, ka vizituar homologun e tij nė Ferizaj, Bajrush Xhemajlin. Nikolic tha se bashkėpunimi mes dy komunave ėshtė me interes tė madh pėr qytetarėt, ndėrsa bashkėqeverisjen me shqiptarėt nė komunėn e tij e ka vlerėsuar si shembullin mė tė mirė tė qeverisjes nė Kosovė


 

Ka mjaftuar njė ftesė nga kryetari i Komunės sė Ferizajt, Bajrush Xhemaili, qė kryetari i Komunės sė Shtėrpcės, Branislav Nikolic, tė premten tė vizitojė Komunėn e Ferizajt.

Ai nė kėtė vizitė ėshtė shoqėruar nga nėnkryetari pėr komunitete i Komunės sė Shtėrpcės, Beqir Fejzullahu, tė cilin Nikolic e kishte kundėrkandidat nė balotazhin e zgjedhjeve tė fundit nė kėtė komunė me shumicė serbe. “Edhe mė herėt, kryetarin e Komunės sė Shtėrpcės, Stanko Jakovlevic, e kam ftuar qė ta vizitojė Komunėn e Ferizajt, por njė gjė tė tillė ai nuk e ka bėrė, ndėrsa kryetari i ri, Branislav Nikolic, i ėshtė pėrgjigjur menjėherė ftesės qė i bėra. Kjo ėshtė dėshmia mė e mirė se ekziston njė vullnet i dyanshėm qė tė bashkėpunojmė pėr ēėshtjet me interes pėr qytetarėt e dy komunave fqinje”, ka thėnė kryetari i Komunės sė Ferizajt, Bajrush Xhemaili, menjėherė pas takimit.

Kryetari Xhemaili ka thėnė se me homologun e tij nga Shtėrpca kanė biseduar pėr probleme tė ndryshme. “Kemi biseduar edhe pėr problemin e tė zhvendosurve serbė nga komuna e Ferizajt nė Shtėrpcė dhe pėr zhvendosjen e shqiptarėve nga komuna e Shtėrpcės nė komunėn e Ferizajt”, ka thėnė kryetari Xhemaili, duke premtuar qė sė shpejti me homologun e tij do tė nėnshkruajnė njė memorandum bashkėpunimi pėr ēėshtje tė caktuara.

Xhemaili ka thėnė se Komuna e Ferizajt ėshtė e gatshme qė tė ndihmojė Komunėn e Shtėrpcės. “Do ta ndihmojmė qeverinė e re lokale nė Shtėrpcė, e cila ka shprehur gatishmėrinė qė tė integrohet nė Qeverinė e Republikės sė Kosovės”, ka thėnė kryetari Xhemaili.

I kėnaqur nga ky takim ėshtė ndarė edhe kryetari i ri i Komunės sė Shtėrpcės, Branislav Nikolic. “Kemi mėsuar pėr pėrvojat qeverisėse qė janė shumė tė nevojshme pėr ne. Ne kemi probleme me ndėrtimet ilegale, veēmas nė zonėn turistike tė Brezovicės, ndaj na ėshtė dashur tė kėrkojmė ndihmė nga pėrvojat nė Komunėn e Ferizajt”, ka thėnė kryetari Nikolic. “Jam interesuar edhe pėr serbėt e kthyer nė tri fshatrat e komunės sė Ferizajt, si dhe pėr tė zhvendosurit nė tė dyja komunat”, ka thėnė Nikolic.

Kryetari i Shtėrpcės e ka vlerėsuar si shumė tė nevojshėm bashkėpunimin ndėrmjet dy komunave. Ndėrsa, i pyetur nga Expressi se si po funksionon koalicioni ndėrmjet PDK-sė shqiptare dhe SLS-sė serbe, prej nga vjen ai, Nikoliq ka thėnė: “Jam i befasuar me bashkėpunimin. Kemi njė koalicion, mė tė mirin nė Kosovė. Pėr dy muaj kemi bėrė mė shumė sesa ėshtė bėrė pėr dy vjet nė Komunėn e Shtėrpcės”.
 
Burimi: Gazeta Express
 
 

 

BILL CLINTON OPEROHET URGJENTISHT NĖ ZEMĖR -

GJENDJA E TIJ E STABILIZUAR

E Premte, 12.02.2010 (GuackaPress)
 

Sipas The New York Times, ish Presidenti Bill Clinton u dėrgua sot nė njė spital nė New York  pas dhimbjeve nė kraharor, pėr t’iu nėnshtruar njė operacioni nė zemėr, u komunikua nga zyra e tij.

Ish Presidenti Clinton, kur nė Europė, ishte mbrėmje vonė, u shtrua me urgjencė nė spitalin Columbia Presbyterian Hospital pėr njė ndėrhyrje nė arterien koronare.

Presidentit i 44-ėrt i SHBA-ve  nė vitin 2004 i ishte bėrė njė ndėrhyrje kirurgjikale nė tė njėjtin spital pėr njė bypass te katėrfishtė.

Sipas njė komunikate nga bashkėpunėtorėt e ngushtė tė Presidentit Clinton mėsohet se gjendja e tij shpirtėrore ėshtė "e shkėlqyer dhe ai do tė vazhdojė tė pėrqendrohet nė punė nė angazhimin e fondacionit tė tij tė ndihmave pėr Haitin ".

Nuk ishte nė fakt njė krizė zemre, veē se ish-presidenti Clinton ishte ankuar pėr njė "shqetėsim", kanė treguar ata qė kanė i kanė qendruar afėr gjatė ketyre ditėve tė punės nė ishullin e shkatėrruar nga tėrmeti.

Ish Presidenti Clinton qė nė vitin 2004 ka bėrė njė bypass tė katėrfishtė, ėshtė kther nga Haiti mė 5 shkurt, ndėrkohė qė ishte ndeshur me tė ftohtin qė ka pėrfshirė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Presidentin Clinton e ka vizituar menjėherė nė spital e shoqja, Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton, e cila posa kishte mbaruar njė takim me Presidentin Obama nė Zyrėn Ovale dhe do tė niste njė turne nė Lindjen e Mesme. Kush e ka parė,  ka vėnė re se ishte e qetė, qė do tė thotė se gjendja e ish-Presidentit Clinton duhet tė jetė e stabilizuar.

 

 

Plaēkitje nė barrikada

 

Postuar mė 28.01.2010 nga B. Frangu

 

Tė enjten ka ndodhur njė plaēkitje e pazakonshme nė komunėn e Shtimes. Tre plaēkitės kanė vendosur barrikada me gurė tė mėdhenj nė njė pjesė tė rrugės tek Qesta e Reēakut, nė komunėn e Shtimes.
Nė barrikadat e vendosura plaēkitėsit e armatosur me armė zjarri, pėrkatėsisht revole, rreth orės 01 e 30 minuta tė sė enjtes, kanė ndalur 25 vjeēarin A.R, i cili me veturėn e tij po kthehej nė shtėpi nga Shtimja.
Viktima ka lajmėruar menjėherė policinė nė stacionin e Shtimes. Ai i ka thėnė policisė se nga tre plaēkitėsit ėshtė sulmuar fizikisht dhe se ka marrė plagė tė lehta trupore. Me kėtė rast atij i janė plaēkitur 3 mijė euro dhe njė telefon mobil i tipit “Nokia”.
Rastin e konfirmon edhe zėdhėnėsi rajonal i policisė nė Ferizaj, toger Agim Gashi. Zėdhėnėsi thotė se policia ėshtė organizuar mirė dhe pasi ka marrė tė gjitha veprimet e duhura, ka arritur qė tė kapė njėrin nga tė dyshuarit pėr kėtė plaēkitje.
Sipas zėdhėnėsit rajonal, vetėm njė orė mė vonė, pėrkatėsisht rreth orės 2 e 30 minuta, policia ka kapur njėrin nga tre tė dyshuarit pėr kėtė plaēkitje nė njė shtėpi tė braktisur nė Shtime. Polica pasi ka kontrolluar shtėpinė e braktisur ka gjetur dhe ka konfiskuar dy revole dhe tre telefona mobil.
Ndėrsa i kapur nga policia R.K. 27 vjeēar ėshtė dėrguar nė mbajtje, pėrkatėsisht nė paraburgim, dy tė dyshuarit tjerė ende gjenden nė arrati.
“Ata janė tė njohur pėr policinė dhe se pėr kapjen e tyre ėshtė angazhuar Njėsiti i hetimeve rajonale”, ka thėnė zėdhėnėsi rajonal i policisė nė Ferizaj, toger Agim Gashi.

 

Burimi: Gazeta Express

 

Ferizaj ndanė 12 mijė euro ndihmė pėr zonat e pėrmbytura nė Shqipėri

Postuar me 13.01.2010 (GuackaPress)

 

Qeveria lokale e Ferizajt nė mbledhjen e saj tė parė pas  konstituimit, ka vendosur sot tė ndajė nga buxheti komunal, njė shumė prej 12 000 euro, pėr zonat e prekura nga vėrshimet nė Shqipėri. Nė njė njoftim pėr media nga zyra e kryetarit , Bajrush Xhemajli, thuhet se kjo ndihmė simbolike shprehė solidarizimin e qytetarėve tė komunės sė Ferizajt me popullatėn e atyre zoanve tė prekura.Pėrmbytjet qė po vazhdojnė tė kėrcėojnė banorė tė zonave tė tėra tė Shqipėrisė, edhe nė qytetin e Ferizajt janė duke u ndjekur me shqetėsime. Njė iniciativė qytetare ėshtė formuar sė fundi, pėr tė ndihmuar qytetarėt e qyteteve shqiptare tė pėrmbytyra nga uji.
Kjo  iniciative kanė ftuar  afaristėt e bizenseve tė vogla, tė mesme dhe tė mėdha si dhe gjithė qytetarėt qė tė shprehin solidaritetin me bashkėkombasit tanė, tė cilat po pėrballen me njė situatė tė rėndė.
Ndryshe, komuna e Ferizajt qė nga viti 2004 ėshtė e binjakzuar me qytetin e Shkodrės.

 

 

Ja drejtoritė Komunale

 

Postuar me 12.01.2010 (GuackaPress)

 

Kryetari i Komunės sė Ferizajt, konform rezultateve tė zgjedhjeve komunale tė 15 Nėntorit, dje shpalli Qeverinė e re komunale nė kėtė pėrbėrje:

 

1. Nėnkryetar i Komunės : Besim Zymberi, PDK,
2. Drejtor pėr Administratė: Xhabi Morina, PDK,
3. Drejtor pėr Arsim: Agim Berisha, PDK,
4. Drejtor pėr Bujqėsi: Safet Halili, AKR,
5. Drejtor pėr Zhvillim: Ardian Ferizi, PDK,
6. Drejtor pėr Urbanizėm: Qazime Vata, PDK,
7. Drejtor pėr Ekonomi: Mustaf Grainca, PDK,
8. Drejtor pėr Kulturė: Naim Ferati, AKR,
9. Drejtor pėr Emergjencė: Ibrahim Hyseni, AKR.
10. Drejtor i Inspeksioneve: David Dema, PDK,
11. Drejtor pėr Shėndetsi: Bashkim Hyseni, PDK.

 

Qeveria e re, me drejtorė tė vjetėr
Postuar mė 12.01.2010 nga Bardh Frangu
PDK-ja ka ndėrruar dy drejtorė, ndėrsa AKR-ja vetėm njė. Kryetari Bajrush Xhemaili e ka vlerėsuar tė shkėlqyeshme punėn e drejtorėve tė vjetėr


Kryetari i komunės sė Ferizajt, Bajrush Xhemaili, tė hėnėn ka bėrė publike pėrbėrjen e qeverisė sė re komunale. Sėrish nė postin e nėnkryetarit tė komunės ka vendosur Besim Zymberin.

Nga dhjetė drejtori sa ka qeveria komunal, vetėm tre drejtorė janė emra tė rinj. Partnerėt e koalicionit PDK dhe AKR kanė pasur besim nė kuadrot e tyre qė qeverisėn pėr dy vitet e kaluara. AKR-ja ka ndėrruar drejtorin e Drejtorisė Komunale pėr Bujqėsi, Abdullah Isufin me Safet Halilin. PDK-ja ka bėrė vetėm dy ndėrrime nė shtatė drejtoritė qė ka. Nė vend tė Sylejman Bytyēit, drejtor i Drejtorisė Komunale tė Arsimit, ka zgjedhur Agim Berishėn, ndėrsa nė Drejtorinė Komunale tė Zhvillimit dhe Planifikimit ka zgjedhur Ardian Ferizin. Nė fakt kėtė drejtori PDK-ja ia ka marrė AKR-sė dhe ia ka dhėnė atė tė Shėrbimeve Publike dhe Emergjencės, nė tė cilėn ėshtė bartur ish drejtori i saj Ibrahim Hyseni.

Pėrkundėr qė ka pasur shumė zhurmė dhe pėrfolje rreth caktimit tė drejtorėve, pėr ēka edhe ėshtė zvarritur shumė ky proces, Bajrush Xhemaili, ka thėnė tė ketė qenė arsye e vetme koha pėr ndėrtimin e koalicionit me AKR-nė dhe konsultimet e nevojshme qė kanė bėrė dy partitė pėr pėrzgjedhjen e drejtorėve. Ai ka thėnė se ka pasur mbėshtetjen e plotė tė partisė nė kėtė pėrzgjedhje, ndėrsa ka vlerėsuar se tre drejtorėt e partnerit qeverisės, pėrkatėsisht AKR-sė, do tė pėrfillin marrėveshjen e koalicionit.

Kryetari Xhemaili e ka vlerėsuar si tė shkėlqyeshme punėn e qeverisė komunale pėr dy vitet e kaluara. Ai ka thėnė se komuna e Ferizajt ka dalė tė jetė mė e mira nė Kosovė sa i pėrket zbatimit ligjit, pėr ēka edhe ka fituar njė grant investues nga USAID-i. Ka pėrmendur edhe nėntėmujorin e parė tė vitit tė kaluar kur Ferizaj ishte komuna e vetme nė Kosovė, e cila kishte shėnuar rritje tė nivelit tė inkasimit. Kryetari Xhemaili nuk ka harruar ta lavdėrojė qeverinė e tij edhe me faktin se raporti i auditorit nė nivel qendror e ka nxjerrė Ferizajn si komunėn mė tė mirė nė zbatimin e procedurave pėr vitin 2008.

“Jam i bindur se emėrimet janė konform platformės sime qeverisėse, tė miratuar nga qytetarėt e Ferizajt”, ka thėnė kryetari Xhemaili duke iu referuar besimit tė madh tė qytetarėve tė treguar me votėn e tyre.

 

Burimi: Gazeta Express

 

Edhe Ferizaj ndihmon Shqipėrinė

Postuar me 09.01.2010 (GuackaPress)

  

Njė iniciativė qytetare nga Ferizaj, e cila ėshtė formuar me qėllim qė tė ndihmojė banorėt e zonave tė pėrmbytura nga uji nė Shqipėri, u ka bėrė thirrje tė shtunėn afaristėve tė bizneseve dhe qytetarėve qė tė shprehin solidaritetin me bashkėkombėsit tanė, tė cilat po pėrballen me njė situatė tė rėndė. 
Zymer Syla, anėtar i kėsaj iniciative tė themeluar dje, tha se qėllimi kryesor i iniciativės ėshtė grumbullimi i ndihmave pėr qytetarėt e zonave tė rrezikuara nga pėrmbytjet nė Shkodėr. 
Pika e takimit tė grumbullimit tė gjėrave materiale ndodhet nė rrugėn “Remzi Hoxha”, pėrkatėsisht nė objektin e Fehmi Rahovicės, nė afėrsi tė ambulancės rajonale. Sipas njoftimeve, qytetarė ferizajas tashmė kanė ofruar objekte banimi pėr gjithė ata qė kanė ngelur pa strehė.

 

 

 

 

 

 

 

Nė Ferizaj, pėrurohet “pallati i luftėtarėve”

 

Postuar mė 28.11.2009 nga Bardh Frangu

 

Shoqata “Fenix”. Vepėr e solidaritetit tė popullit. Kėshtu shkruante nė njė pllakė tė vendosur nė hyrje tė pallatit gjashtėkatėsh, ku nė Ditėn e Flamurit janė vendosur 11 familje tė pastrehė. Dhjetė kryefamiljarė janė invalidė tė luftės sė UĒK-sė, ndėrsa njėri ėshtė ish i burgosur politik.

Pallati me mbi 1200 metra katrorė dukej madhėshtor nė hapėsirėn mes shtėpive nė lagjen tek shkolla fillore “Ganimete Tėrbeshi”. Nė pėrurim morėn pjesė kryesisht qytetarėt qė kishin ndihmuar nė kėtė vepėr tė madhe dhe familjarėt e pėrfituesve tė 11 banesave me nga 90 metra katrorė.

Nė kėtė gėzim popullor mungonin pėrfaqėsuesit e politikės. Kryetari i organizatės humanitare “Fenix”, Milaim Jashari me njė buzagaz tė lehtė thotė pėr “Express”: “Ftesa kanė pasur presidenti, kryeministri dhe disa ministra. Ata kanė mundur ta shfrytėzojnė kėtė rast, por nuk kanė dashur”. Ka munguar edhe kryetari i Komunės, Bajrush Xhemaili, i cili pėr kėtė ditė ka zgjedhur qytetin e Vlorės.

Nėn tingujt e daulleve dhe fill pas prerjes sė shiritit, ēelėsat i pari i ka marrė Ymer Thaēi, invalid i luftės sė UĒK-sė. Pastaj secili nga pėrfituesit ėshtė vendosur nė banesėn e vet, ku kishte njė kuzhinė tė pajisur me elemente mė tė mira tė mundshme. Nė hyrje tė banesės sė tyre qėndronin Rifat dhe Lirie Bega, bashkė me vajzėn Lindona dhe djalin Lindonin. Ata shpėrndanin ėmbėlsira dhe pranonin pėrgėzimet nga tė afėrmit dhe tė pranishmit e shumtė.

“Nuk mund ta pėrshkruaj kėtė gėzim. Qė nga paslufta kam jetuar nė njė shtėpi tė braktisur serbi. Zoti, xha Lumi (Milaim Jashari) dhe populli na falėn kėtė dhuratė tė madhe”, shprehej i kapluar nga emocionet Rifat Bega, nga fshati Jezerc i komunės sė Ferizajt, invalid i luftės sė UĒK-sė. Ai tregonte se si edhe vetė ka marrė pjesė nė ndėrtimin e kėtij objekti.

“Kur kam gjetur kohė vazhdimisht kam ardhur tė punoj. Por ka shumė nga kolegėt e mi qė kanė derdhur shumė djersė nė kėtė objekt”, shprehej Rifat Bega, i cili si duket e kishte zor tė besonte se ai dhe familja e tij tash e tutje ishin banorė tė lagjes tek shkolla fillore “Ganimete Tėrbeshi”.

I lumtur dukej edhe Qazim Reshani, i cili kishte falur 4 ari tokė pėr ndėrtimin e kėtij pallati. “Nuk mbaj mend tė kem pėrjetuar gėzim tė tillė. Kur e fala truallin, besoja se do tė bėheshin tri banesa, por se do tė bėhet njė pallat i tillė nuk ma ka marrė mendja”, thoshte Reshani, ndėrsa pranonte pėrgėzime nga tė pranishmit.

Kryetari i organizatės humanitare “Fenix”, nga Ferizaj, Milaim Jashari, i njohur me nofkėn e luftės si xha Lumi, nuk kishte fjalė pėr ta komentuar kėtė festė tė madhe nė Ditėn e Pavarėsisė- Ditėn e Flamurit. “E gjatė ėshtė lista e pronarėve tė firmave dhe e qytetarėve qė kanė ndihmuar nė ndėrtimin e kėtij pallati, por ndoshta do tė duhet veēuar vėllezėrit Viēa, Qazim Reshanin qė fali truallin dhe ndėrmarrjen “Union”, qė janė angazhuar pa kursyer asgjė”, shprehej Milaim Jashari, organizata humanitare e tė cilit deri tash ka ndėrtuar mbi 40 shtėpi pėr tė pastrehėt jo vetėm nė komunėn e Ferizajt, por anė e kėnd Kosovės.

Vlerėsohet se ndėrtimi i kėtij pallati kap shumėn prej mbi 260 mijė eurove. Nė pallat kanė mbetur edhe disa punė tė vogla pa u kryer, por ato nuk paraqesin pengesė pėr vendosjen e pėrfituesve nė tė. Pallati ka nisur sė ndėrtuari para 6 muajve dhe qė atėherė ėshtė thėnė se do tė pėrurohet pėr Ditėn e Flamurit. Dhe kjo ka ndodhur falė ndihmave tė popullit dhe asaj tė Zotit qė ka falur njė mot tė mirė pėr tė vazhduar punimet pa telashe.

 

Burimi: Gazeta Express

 

Ilaēi i Mirosalės

 

Fshati i Humzės, me krizėn e madhe tė ujit, si nė pėrralla bėhet me ujin ilaē. Sė shpejti pritet qė ky ujė tė gjendet edhe nė tregun e Kosovės dhe nė atė evropian

 

Postuar mė 21.11.2009 Nga Bardh Frangu 

 

Para tri vjetėsh, “Berisha Compani”, ka hapur njė bunar pėr nevojat e veta, pėrkatėsisht pėr pastrimin e zallit. Punėtorėt e kompanisė kanė nisur ta pėrdorin pėr pije ujin nga burimi me thellėsi 150 metra. Cilėsinė e ujit nė fillim e kanė vėrejtur nėpėrmjet ēajit tė rusit. Pastaj disa nga punėtorėt kanė vėrejtur se uji ka cilėsi shėruese. Shpejt ėshtė pėrhapur ky lajm dhe kanė nisur njerėzit tė vijnė nga anė tė ndryshme tė Kosovės, madje edhe nga Maqedonia e Serbia Lindore.

“Nga turmat e mėdha tė njerėzve na u vėshtirėsua puna. Zor e kishim ta pėrdornim ujin pėr nevojat e kompanisė, sepse njerėzit krijonin radhė tė gjatė. Kjo na bėri tė mendojmė pėr njė projekt lidhur me pėrpunimin e ujit dhe nisėm investimet pėr ndėrtimin e fabrikės”, thotė njėri nga pronarėt e kompanisė “Miros”, Daut Sadriu. Ai tregon se analizat e ujit tė bėra nė Itali dhe dėshmia pėr cilėsinė e lartė tė ujit ka bėrė qė investimi i tyre tė jetė shumė serioz. Nė fabrikėn pėr pėrpunimin e ujit “Miros”, veē kanė filluar tė mbushen shishet e para dhe tė bėhen gati pėr treg. Nė tė janė angazhuar 22 punėtorė.

Nėnkryetari i fshatit Mirosalė, Hysni Bytyēi, i cili edhe vetė shfrytėzon pėr terapi ujin nga ky burim i veēantė, thotė pėr “Express” se “pėrnjėmend ėshtė ujė ilaē”. Ai tregon se ka pasur probleme me lukth, por qė kur ka nisur ta pijė kėtė ujė, mė nuk i ka ato probleme. “Nuk mundem pa kėtė ujė. Pa tė edhe ushqimi nuk mė hahet”, thotė ai. Hysniu tregon se si ditėve tė vikendit, pėrkatėsisht tė shtunave dhe tė dielave, bėhen radhėt e gjata te ky burim. “Ditėve tė vikendit vijnė njerėz nga anė tė ndryshme tė Kosovės. Radhėt janė aq tė gjata sa duhet pritur me orė tė tėra”, thotė Bytyēi.

Plaku Ibush Berisha kujton kohėn kur fshati i Humzės kishte ujin mė tė papėrdorshėm nė komunėn e Ferizajt. Pas zbulimit tė kėtij burimi, edhe fshatarėt janė angazhuar dhe kanė bėrė ujėsjellėsin me njė burim krejt afėr kėtij ku del uji ilaē. “Tash me ujėsjellės po pimė ilaēe dhe po na bėjnė mirė”, thotė plaku Ibush Berisha, duke kujtuar se si lagjet e kėtij fshati kanė bartur ujė nė shpinė nga krojet natyrale tė shpėrndara nėpėr lagjet e fshatit.

Sipas punėtorėve tė “Berisha Compani”, tė cilėt gjatė punės sė tyre kanė gjetur edhe gypa prej bote, si dėshmi se dikur nė kėtė fshat ka ekzistuar edhe ujėsjellėsi, del se Mirosala po i kthehet njė civilizimi tė hershėm, mbetjet e tė cilit janė tė dukshme nė kėtė fshat, i cili gjendet jo mė larg se 10 kilometra nga qyteti i Ferizajt.

 

Burimi: Gazeta Express

 

 

 

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

 

Postuar nga GuackaPress

 

Rezultatet Preliminare Pėr Kryetar te Komunės  <Klikoni

Rezultatet Preliminare Pėr Kuvende Komunale  <Klikoni

 

 

 

“Demokracia nė Veprim” prezanton rezultatet preliminare pėr 12 komuna

 

Postuar me 16.11.2009 (GuackaPress)

 

Koalicioni i organizatave joqeveritare “Demokracia nė Veprim” ka prezantuar rezultatet preliminare pėr dymbėdhjetė komuna tė Kosovės, pėr Prishtinė, Deēan, Prizren, Mitrovicė, Klinė, Rahovec, Gjakovė, Gjilan, Pejė, Mamushė, Ferizaj dhe Obiliq.

“Demokracia nė Veprim” nė konferencėn pėr media ka prezantuar rezultatet pėr kryetarė tė kėtyre komunave dhe pėr asambletė komunale, pėrjashtuar komunėn e Ferizajt, pėr tė cilėn nuk janė prezantuar rezultatet pėr asamblenė komunale.

Rezultatet e kėsaj organizate janė si vijon:  

Prishtinė

Pėr kryetar komune – PDK 11.53 %, LDK 57.79 %, AAK 6.94, LDK-AKR 21.03 %, tė tjera 2.71 %.

Pėr asamble komunale - PDK 14.91 pėr %, LDK 49.94 %, AAK 8.41 %, LDD 4.62 %, AKR 15.66 pėr% , tė tjera 6.46 %.

Deēan

Pėr kryetar komune – PDK 3.89 pėr qind, LDK 26.61 pėr qind, AAK 64.35 pėr qind, LDK/AKR 3.23 pėr qind, tė tjera 1.92 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 6.20 pėr qind, LDK 22.87 pėr qind, AAK 63.06 pėr qind, LDD 7.87 pėr qind.

Prizren

Pėr kryetar komune – PDK 33.01 pėr qind, LDK 29.88 pėr qind, AAK 6.62 pėr qind, LDK/AKR 13.71 pėr qind, tė tjera 5.04 pėr qind

Pėr asamble komunale – PDK 29.92 pėr qind, LDK 28.16 pėr qind, AAK 8.80 pėr qind, LDD 6.12 pėr qind, AKR 4.05 pėr qind, ORA 1.45 pėr qind, tė tjera 20.90 pėr qind.

Mitrovicė

Pėr kryetar komune – PDK 39.29 pėr qind, LDK 18.85 pėr qind, AAK 13.42 pėr qind LDD/AKR 25.95 pėr qind, ORA 1.38 pėr qind, tė tjera 1.11 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 36.04 pėr qind, LDK 22.01 pėr qind, AAK 12.57 pėr qind, LDD 6.34 pėr qind, AKR 16.75 pėr qind.

Klinė

Pėr kryetar komune – PDK 39.45 pėr qind, LDK 18.67 pėr qind, AAK 31.60 pėr qind LDD/AKR 4.36 pėr qind, tė tjera 5.92 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 39.76 pėr qind, LDK 20.92 pėr qind, AAK 30.03 pėr qind, LDD 9.30 pėr qind.

Rahovec

Pėr kryetar komune – PDK 33.50 pėr qind, LDK 23.12 pėr qind, AAK 14.91 pėr qind, LDD 3.13 pėr qind, AKR 13.01 pėr qind, ORA 1.00 pėr qind, tė tjera 11.34 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 34.79 pėr qind, LDK 22.12 pėr qind, AAK 19.41 pėr qind, LDD/AKR 13.77 pėr qind, tė tjera 9.91 pėr qind.

Gjakovė

Pėr kryetar komune – PDK 2.95 pėr qind, LDK 5.11 pėr qind,
AAK 50.84 pėr qind, LDD/AKR 41.10 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 7.54 pėr qind, LDK 12.83 pėr qind, AAK 28.15 pėr qind, LDD 7.51 pėr qind, AKR 19.45 pėr qind, ORA 5.62 pėr qind, tė tjera 18.90 pėr qind.

Gjilan

Pėr kryetar komune – PDK 37.34 pėr qind, LDK 29.33 pėr qind, AAK 13.92 pėr qind, LDD/AKR 7.37 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 35.14 pėr qind, LDK 25.09 pėr qind, AAK 13.07 pėr qind, LDD 10.94 pėr qind, AKR 10.55 pėr qind, ORA 1.02 pėr qind, tė tjera 4.18 pėr qind.

Pejė

Pėr kryetar komune – PDK 14.33 pėr qind, LDK 13.97 pėr qind, AAK 41.14 pėr qind, LDD/AKR 14.55 pėr qind, ORA 11.55 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 14.55 pėr qind, LDK 16.89 pėr qind, AAK 34.17 pėr qind, LDD 10.27 pėr qind, AKR 5.36 pėr qind, ORA 9.92 pėr qind, tė tjera 8.85 pėr qind.

Mamushė

Pėr kryetar komune – PDK 2.15 pėr qind, LDK 3.03 pėr qind, KDTP 72.36 pėr qind, LDD/AKR 22.46 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 9.59 pėr qind, KDTP 74.61 pėr qind, AKR 15.80 pėr qind.

Ferizaj

Pėr kryetar komune – PDK 51.56 pėr qind, LDK 11.25 pėr qind, AAK 4.17 pėr qind, LDD 15.64 pėr qind, AKR 16.07 pėr qind, PSK 0.74 pėr qind, PSDK 0.57 pėr qind.

Obiliq

Pėr kryetar komune – PDK 32.40 pėr qind, LDK 20.84 pėr qind, AAK 28.93 pėr qind, LDD/AKR 3.35 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 21.73, LDK 36.73 pėr qind, AAK 23.87 pėr qind, LDD 0.67 pėr qind, AKR 5.17 pėr qind, tė tjera 11.82 pėr qind.

“Demokracia nė Veprim” gjatė ditės sė djeshme ka bėrė monitorimin e zgjedhjeve nė tė gjitha qendrat e votimit nėpėr komunat e Kosovės, ndėrkohė qė nė disa konferenca pėr media gjatė ditės sė djeshme ka bėrė prezantimin e tė gjeturave tė raportuara nga vėzhguesit e saj nė terren.

 

 

 

Clinton kosovarėve: Duhet tė jeni krenarė

 

Ish presidenti amerikan Bill Clinton ka folur para Kuvendit tė Kosovės duke shprehur kenaqesinė pėr arritjet e vendit nė njė dekade dhe ka vene theksin ne ndėrtimin e njė demokracie shume-etnike.

 

Postuar me 01.11.2009 (GuackaPress)

 

“Ėshtė njė rrugė nė tė cilėn duhet tė shkojė bota nė shekullin 21. Mėsimi ėshtė i njėjtė, fuqia e shembullit tuaj mbetet e njėjtė. Duhet tė jeni shumė krenarė pėr atė qė keni arritur dhe unė i thashė presidentit dhe kryeministrit se e keni bėrė punėn shumė mė mirė se sa kanė menduar tė tjerėt. Keni konsoliduar institucionet demokratike, keni nxitur shtypin e lirė dhe shoqėrinė civile. Edhe shumė vende tė tjera do pasojnė pavarėsinė tuaj, jeni pjesė e FMN-sė dhe shumė shpejt do jeni edhe pjesė e NATO-s e BE-sė. E keni kėrkuar sigurinė tuaj nė vendin tuaj dhe keni ndėrmarrė hapat e duhur”, nėnvizoi Klinton.

 

 

Nė vijim tė fjalės, presidenti i 42-te i SHBA-se vuri theksin ne punėn e mirė qė ėshtė bėrė me pakicat. “Mund t’ju siguroj tė vazhdoni pėr tė punuar qė pakicat tė integrohen plotėsisht dhe ju do ta beni ketė sepse jeni pjesė e botės sė shek 21. Ėshtė me rendėsi qė njerėzit tė jenė krenarė pėr atė se ēfarė janė, pėrfshirė edhe rrėnjėt e tyre etnike”, shtoi Klinton. Ai kėrkoi gjithashtu qe kosovarėt tė mendojnė pėr tė ardhmen dhe jo pėr tė shkuarėn.

 “Mendoj qė keni bėrė shumė gjatė 10 viteve dhe jam i bindur se mund ta ndryshoni te ardhmen, mund tė krijoni marrėdhėnie te mira me fqinjėt tuaj. Pjesa mė e madhe e shqiptarėve tė Kosovės jetojnė nė Nju Jork dhe ata janė shume krenarė me ju dhe dėshirojnė aq shumė qė tė kryeni punėn si duhet. Ata janė krenarė me ju sepse po pėrpiqeni tė krijoni njė demokraci shumė-etnike”, deklaroi Klinton para deputeteve kosovarė.

 

 

Bill Clinton tė dielėn viziton Prishtinėn

 

Ish presidenti amerikan Bill Clinton, kėtė tė diel, do tė qėndrojė pėr vizitė nė Kosovė. Kryeministri Hashim Thaēi duke konfirmuar lajmin, ēmoi lartė kontributin e qeverive amerikane pėr ēėshtjen e Kosovės...

 

Postuar me 29.10.2009 (GuackaPress)

 

Ish-presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės (SHBA), Bill Clinton, vjen kėtė tė diel nė Prishtinė, pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e zbulimit tė bustit tė tij, nė sheshin qė mban emrin e tij nė kryeqytet.
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, tha se mikut amerikan do t’i bėhet pritje madhėshtore. Duke folur pas mbledhjes sė rregullt tė Ekzekutivit, Thaēi e quajti Clintonin njeri i madh, i cili ka bėrė shumė pėr pavarėsinė dhe lirinė e Kosovės.
Sikur transmeton KosovaLive, Thaēi ka ftuar qytetarėt qė tė dielėn tė jenė nė Sheshin “Bill Clinton”. Kryeministri Thaēi, nė emėr tė ekzekutivit falėnderoi tė gjitha qeveritė e SHBA-ve pėr pėrkrahjen e madhe dhėnė popullit kosovar.
Gjatė vizitės nė Kosovė, ish-presidenti Clinton do t’i drejtohet me njė mesazh edhe qytetarėve tė Republikės. Vizita e tij nė Kosovė, siē tha kryeministri Thaēi, ėshtė e para nė Kosovėn e pavarur, por jo e para nė Kosovėn e lirė.
Ish-presidenti i 42-tė i SHBA-sė, Bill Clinton, gėzon respektin e madh tė shqiptarėve, pėr faktin se nėn udhėheqjen e tij, SHBA mbėshteti ēlirimin e Kosovės nė tė gjitha format, madje pėrdori edhe forcėn ushtarake mbi forcat okupuese tė Serbisė.
Pėr nder tė tij, qytetarė tė Kosovės dhe Shqipėrisė kanė pagėzuar fėmijėt e tyre me kėtė emėr, madje edhe disa organizata mbajnė emrin e tij.
Gjithashtu njė shesh nė Prishtinė ėshtė emėrtuar “Bill Clinton”. Aty, sė fundi ėshtė vendosur edhe shtatorja e Clintonit, e gjatė rreth tri metra. Zbulimi i saj ishte paralajmėruar mė herė gjatė kėtij muaji, por ishte shtyrė pėr shkak tė agjendės sė zėnė tė ish-presidentit Clinton.

 

Kryeministri Thaēi ftoi qytetarėt qė t’i bėjnė pritje sa mė madhėshtore ish presidentit Clinton.

 

I nderuari Bill Clinton gjat njė fjalimi

 

 

 

 

Ferizaj: Grabitėsit therin pronarin

Postuar me 25.09.2009 (GuackaPress) 

 

 Pamje nga Ferizaj

 

Dje, rreth orės 00:40, njė qytetar ka raportuar nė polici se nė marketin ,,BETI ’’ nė  rrugėn ‘Gursel e Bajram  Sylejmani’ nė Ferizaj, tre persona tė dyshuar kanė hyrė nė lokal, mirėpo janė hetuar nga pronari. Pronari i marketit i ka hetuar dhe kur ėshtė pėrballur me ta ėshtė therur me thikė nga njėri prej plaēkitėsve, me  ē’rast ka marrė lėndime tė lehta trupore duke e therur me thikė nė krah, i cili ka kėrkuar ndihmėn mjekėsore nė Qendrėn Emergjente nė Spitalin e Ferizajt. Patrulla policore e Ferizajt sė bashku me Forencikėn i janė pėrgjigjur rastit, dhe sipas hetimeve tė para dyshohet se personat e dyshuar pėr pėrvetėsim material kanė pėrdorur forcėn ndaj viktimės pėr mbajtjen e sendeve tė vjedhura ( 100 euro  para tė imta, 50 euro mbushje telefoni tė VALĖS , 20 euro mbushje tė IPKOS ), gjithashtu kanė dėmtuar xhamin e lokalit nė vlerė prej 50 eurosh. Sipas viktimės, personat e dyshuar janė larguar nga vendi i ngjarjes me njė veturė tė tipit Mercedes,  me tabela KS nė drejtim tė panjohur. Pėr momentin persona tė arrestuar nuk ka, ndėrsa Njėsiti i Hetimeve tė Stacionit Policor nė Ferizaj ėshtė duke punuar intensivisht pėr t’i kapur sulmuesit.
 

 

 

 

Ministri Limaj vizitoi dje punimet e filluara nė rrugėn Ferizaj-Greme-Guackė-Baincė-Parku Nacional i Sharrit, e gjatė rreth 10 kilometra

Postuar me 19.09.2009 (GuackaPress)

 
 
Ministri i MTPT-sė z. Fatmir Limaj dhe Kryetari i Ferizajt z. Bajrush Xhemajli, nė inspektim tė punimeve

Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj nėn shoqėrimin e kryetarit tė Ferizajt, Bajrush Xhemajli, vizituan dje, punimet tė cilat kanė filluar pėr ndėrtimin dhe asfaltimin e rrugės Ferizaj-Greme-Guackė-Baincė.

Pas pėrshkrimit tė gjithė kėsaj rruge dhe vėzhgimit nga afėr tė kėtyre punimeve tė cilat janė duke u bėrė, kreu i MTPT-sė, Fatmir Limaj, tha:” Sė bashku me kryetarin e komunės ne kemi dalė sot pėr tė promovuar, dhe pėr tė parė zhvillimet e punimeve tė njė projekti tepėr tė madh dhe tė rendėsishėm, jo vetėm pėr komunėn e Ferizajt”.

Limaj, gjithashtu theksoi :” Jemi nė njė rrugė e cila lidhė ose kalon pėrmes tri komunave, nė njė rrugė ku praktiskisht dhe pėrfundimisht, do tė zgjidhė problemin e mbi 15 mijė banorėve dhe e cila lidhė qendrėn e Ferizajt dhe fshatrat pėr rreth, rrugė e cila do tė lidhė mundėsojė qė mė lehtė tė shkohet deri nė pjesėn turistike tė vendit tone, nė Brezovicė”.

Minisri Limaj gjithashtu e falenderoi kryetarin Xhemajli pėr pėrzgjedhjet strategjike, nė pėrputhshmėri tė plotė me politikėn e Qeverisė dhe ministrisė sė Transportit sepse inetresimi ynė qė investimet tona tė jenė strategjike, intergruese tha ai.

“Mendoj se kjo rrugė i ka plotėsuar tė gjitha kriteret strategjike, interguese dhe ekonomike pėr banorėt e kėsaj ane pėr faktin se kjo rrugė jo vetėm se do tė bėjė mė tė lehtė komunikimin dhe lėvizjen e qytetarėve tė kėtyre komunave por kjo rrugė do t’i hap njė prespektivė tė re zhvillimit tė Ferizajt, dhe komunave tjera, nė aspektin ekonomik dhe turistik” shtoi ministri Limaj.

Ministri Limaj poashtu pohoi:” Nė kėtė komunė ne jemi duke vazhduar me realizimin e projekteve tė infrastrukturės rrugore, kemi kaluar nga projektet urbane, nė investimet tjera duke ju premtuar se do tė vazhdojmė ndėrtimin e njė rruge tepėr tė rėndėsishme e cila ka afekt ekonomik dhe turistik, konkretisht ėshtė fjala pėr rrugėn e Nerodimės i cili projekt do tė fillojė nė vitin 2010”.

Limaj bėri tė ditur se deri mė tani investimet nė kėtė komunė janė jashtėzakonisht tė mėdha, duke realizuar projekte nė vlerė mbi 6 apo 7 milionė euro.

Ndėrsa kryetari i Ferizajit, Bajrush Xhemajli, theksoi: ” E falenderoj MTPT-nė dhe Qeverinė sepse ne ēdo herė kur kemi bėrė ndonjė kėrkesė, ato janė marrė seriozisht, dhe kanė hasė nė mirėkuptim, duke u realizuar projekte ēdo ditė e mė shumė”.

“ Kemi investuar bashkė me Qeverinė nė aspektin strategjik nė mėnyrė qė Ferizaji tė lirohet, nga komunikacioni i shumtė pėrmes rrugėve tė cilat po ndėrtohen dhe natyrisht, nė aspektin ekonomik kanė vlerėn e vet. Kjo rrugė e cila ka filluar tė punohet, ka marrė njė dinamikė shumė tė fuqishme, dhe besoj qė do tė jetė ajo rrugė e cila do tė pėrmirėsoj cilėsinė e jetės sė qytetarėve”.
 
 

 

Urime fillimi i vitit tė ri shkollor

 

Postuar me 01.09.2009 (GuackaPress) 

 

Po fillojmė edhe kėtė vit tė ri shkollor, duke ju dėshiruar juve, tė dashur nxėnės, suksese nė mėsime, ndėrsa juve prindėr e personel mėsimor, lumturinė e suksesit tė fėmijėve, pėrkatėsisht, nxėnėsve tuaj.
Nė komunėn tonė, sivjet do tė ketė kushte mė tė mira pėr mbarėvajtjen e procesit mėsimor. Tri shkolla tė reja do tė jenė nė pėrdorim pėr nxėnėsit, dy shkolla tė reja janė nė ndėrtim e sipėr nė qytet, dy shkolla do tė jenė tė meremetuara pothuaj nė tėrėsi si dhe do tė fillojė edhe ndėrtimi i katėr shkollave tė reja. Synimi ynė ėshtė qė brenda vitit 2009-2010, tė eliminojmė pengesat fizike pėr zhvillim cilėsor tė procesit mėsimor, nė mėnyrė qė tė mos kemi orė tė reduktuara mėsimi dhe tė mos kemi klasė me numėr enorm tė nxėnėsve. Nėse shtojmė edhe vendimin e Qeverisė pėr tekstet falas pėr nxėnės, nga klasa e parė e deri nė tė nėntėn, kemi plotėsisht arsye tė besojmė se nga sivjet, mund tė presim edhe rritjen e cilėsisė sė mėsimit dhe tė suksesit tė nxėnėsve tanė. Komuna e Ferizajt, ka prioritet zhvillimin e arsimit nė tė gjitha segmentet e tij, qofshin ato infrastrukturore apo programore, prandaj, ju bėj thirrje nxėnėsve, prindėrve dhe personelit mėsimor, qė tė shtojnė angazhimet, nė mėnyrė qė arsimi tė shndėrrohet nė fuqinė kryesore tė zhvillimit dhe emancipimit tė identitetit tonė nacional e shtetėror.
 
Urime tė gjithėve fillimi i kėtij viti shkollor!
 
Me respekt, Bajrush Xhemaili, kryetar i Komunės

 

 

 

Filluan punimet ne ndėrtimin e rrugės qė lidhė Doganajt, Gremėn, Guackėn, Baincėn me Parkun Nacional tė Sharrit

 

Postuar me 30.08.2009 (GuackaPress) 

 

Ky projekt financohet nga Qeveria e Kosovės, dhe do tė ketė rendėsi si strategjike ashtu edhe ekonomike pėr fshatrat qė gravitojnė nė ketė anė. Mė sė shumti do tė pėrfitoj Gremja me lagjet e saja: Karametaj, Spahiaj, Berishė, Omuraj, Topojan, Hashan e Vrellė. Nė Guackė do  tė pėrfitojnė edhe Lagjet e Guackės se epėrme e tė poshtme si dhe Lagjja Bajram Curri. Do tė pėrfitoj edhe Fshati i Komunės se Ferizajt Rakaj. Fshatrat e Komunės sė Kaēanikut Baincė dhe Semajė do te lidhen me kėtė arterie regjionale si dhe fshatrat e Komunės sė Shtėrpcės do ta kenė shumė mė lehtė tė lidhen me qendrėn ndėrkomunale tė Ferizajt. Ėshtė kjo pra njė rrugė me karakter ndėrkomunal dhe do ta shkurtoj shumė rrugėn qė lidhė Ferizajn me Parkun Nacional tė Sharrit.

Sipas Informatave jozyrtare rruga do tė jetė 9 metra e gjerė, duke pėrfshirė kėtu edhe trotuaret deri nė Greme. Trotuaret do tė vazhdohen mė tutje nėse participojnė qytetarėt e kėsaj ane?.

Punimeti kryen Firma emirėnjohur pėr ndėrtimin e rrugėve ”Eskavatori” dhe shpresojmė se pėrkundėr pengesave tė shumta (ngase nė tė njėjtėn kohė rregullohet edhe Kanalizimi nėpėr lagjet e Gremės dhe te Guackės) do tė kryhen nė afatin e paraparė.

Kėto ditė ka edhe pengesa tė shumta nė drejtim tė kryerjes sė punimeve, andaj luten banorėt e kėsaj ane qė ti pėrdorin rrugėt alternative nė drejtim tė Varoshit pėr nė Greme si dhe pėr nė Guackė ne drejtim te Matlumės apo Rakajve.

 

Keni edhe fotografit e para rreth punimeve nė kėtė arterie:

 

  Punimet te Vrella

 

  Punimet nė Doganaj

 

  Punimet nė Greme

© by Guacka 2009

 

 

 

 

 

Urim pėr muajin e Ramazanit

 

Postuar me 21.08.2009 (GuackaPress)

 

 I nderuar kryetar i KBI-sė nė Ferizaj, tė nderuar bashkėqytetarė!

               

Nė muajin e shenjtė tė flijimit, solidaritetit, paqes e begatisė, u shtoftė dashuria dhe mirėkuptimi ndėrnjerėzor. Le tė jemi pranė njėri tjetrit nė kėto ditė tė bekuara tė muajit tė shenjtė, sepse, dhembja zvogėlohet, ndėrsa mėshira e lumturia rriten. Urime muajin e Bekuar tė Ramazanit, tė dashur bashkėqytetarė, duke ju bėrė apel qė ta rrisim solidaritetin me tė varfėrit dhe ata me aftėsi tė kufizuara, nė mėnyrė qė tė gjithė ta ndjejmė vetėn sa mė tė barabartė rreth sofrės qė na bashkon.

 

 Me respekt! Bajrush Xhemaili Kryetar i Komunės

 

 

 

Bajrush Xhemaili shprehu dhembjen e thellė pėr humbjen e njė jete nė aksidentin qė pati

 

Postuar me 12.08.2009 (GuackaPress)

 

Kryetari i komunės sė Ferizajt tha se i kanė mbetur vetėm edhe pak ditė pėr t'u trajtuar nė njė Qendėr Rahabilitimi dhe pastaj pėr tė rinisur punėt nė fillim tė muajit shtator. Nė paraqitjen e parė publike pas shėrimit dhe rikthimit nė punė, kryetari i Ferizajt, Bajrush Xhemaili shprehu dhembjen e thellė pėr humbjen e njė jete nė aksidentin qė pati mė 21 maj, kurse pohoi se gjendja e tij shėndetėsore pas aksidentit ka filluar tė konsolidohet dhe shprehu gatishmėrinė qė prapė tė kandidohet pėr kryetar tė kėsaj komune nė zgjedhjet lokale tė 15 nėntorit.
Duke u ndėrlidhur me aksidentin, ai e ka pėrshkruar atė si tė shumėfishtė dhe me pasoja fatale.
“Shumė vonė me keqardhje dhe dhembje jam informuar se nė aksident, viktimė e tė cilit isha edhe unė, ka pasur edhe humbje jete. Me sinqeritetin mė tė madh familjes Rrustemi nga Banulla, e cila ka humbur djalin Labinotin, i shpreh ngushėllimet e thella me besimin se jemi pjesė e njė dhembje tė pėrbashkėt dhe dua sinqerisht tė jem pjesė e pėrballimit tė kėsaj dhembje. Tė lėnduarve tjerė u dėshiroj shėrim dhe rehabilitim tė mėtejshėm”, ėshtė shprehur Xhemaili.
Krahas ngushėllimeve, kryetari Xhemaili ka falėnderuar tė gjithė ata qė kanė ndihmuar nė shėrimin e tij, ndėrsa ka shpreh edhe fjalė tė larta pėr stafin civil dhe politik tė komunės qė kanė punuar sa ai ishte ne trajtim mjekėsor.
“Jam i kėnaqur me punėn qė ka bėrė stafi politik dhe civil”, tha ai

 

 

 

 

Republika e Kosovės anėtare e Bankės Botėrore

 

Postuar me 04.06.2009 (GuackaPress)

 

Me shumicėn e votave qė janė rrumbullakuar nga Bordi i Guvernatorėve, siē ka mėsuar GuackaPress, tashmė Kosova ėshtė anėtare e Bankės Botėrore, e kėtij institucioni kryesor financiar ndėrkombėtar, i krijuar pėr tė ndihmuar zhvillimin e shteteve dhe luftimin e varfėrisė nė botė.

 

Bordi i Drejtorėve i Bankės Botėrore mė 21 Prill tė kėtij viti me njė projekt rezolutė kishte autorizuar Bordin e Guvernatorėve qė tė votojė lidhur me aplikimin e Kosovės pėr t’u anėtarėsuar nė Bankėn Botėrore, duke i dhėnė njė afat prej gjashtė javėsh, i cili pėrfundoi dje pasdite vonė nė Washington, ku ėshtė selia e Bankės.

“Votimi ishte i suksesshėm dhe tashmė mund tė thuhet se Kosova ėshtė anėtare e Bankės Botėrore”, deklaroi pėr GuackaPress nė njė burim nė Washingon, i afėrt dhe me njohuri mbi ecurinė e mbarėvajtjes sė votimit.

Lajmi nuk ėshtė konfirmuar zyrtarisht nga Banka Botėrore pasi do tė duhet njė periudhė tetė-ditėshe kur duhet tė certifikohet votimi nga ana e Bordit tė Drejtorėve tė Bankės si dhe tė shqyrtohen edhe kundėrshtimet, apo shqetėsimet eventuale qė mund tė paraqiten nga vendet anėtare, qė janė gjithsej 185, e qė tani me Kosovėn bėhen 186.

 

 

 

E rrjepin LDK'nė

 

Nėnkryetari i Komunės sė Ferizajt nga mandati i kaluar, Gafurr Imeri, njėherazi anėtar i Kryesisė sė Degės sė LDK'sė, ka kaluar tė shtunėn nė LDD.

 

Shkruan: Bardh Frangu

 

Ferizaj, 30 maj 2009

 

Dega e LDK'sė nė Ferizaj, dikur mė e fuqishmja nė nivel tė Kosovės, gjithnjė e mė shumė po zvogėlohet. Anėtarėsia e saj vazhdimisht po aderon nėpėr parti tė tjera. Tė shtunėn, njė kalim tė tillė e ka bėrė edhe nėnkryetari i Komunės nga mandati i kaluar, njėherazi anėtar i Kryesisė sė kėsaj dege, Gafurr Imeri. Nėnkryetari i LDD'sė, Adem Salihaj, pasi i ka uruar mirėseardhje Imerit nė partinė e tij, ka thėnė se pret qė nga strukturat e LDK'sė tė ketė edhe aderime tė tjera.

"Gafurr Imerin me automatizėm do ta inkorporojmė nė Kryesinė e Degės sė LDD'sė. Kemi edhe paralajmėrime tė tjera tė ardhjes nga strukturat e LDK'sė", ka thėnė Salihaj, duke apeluar te elektorati rugovian, jo vetėm nga LDK'ja, qė t'iu bashkohen dardanėve.

Ai ka folur pėr bashkėpunimin e mirė tė LDD'sė, partisė sė dytė nė Ferizaj, me partitė e tjera opozitare, pos me atė tė LDK'sė.

"Janė tė gjitha shanset qė ky elektorat tė fitojė nė Ferizaj", ka thėnė Salihaj, duke kėrkuar qė kėtij blloku t'i bashkohet edhe LDK'ja. Ai nuk e ka mohuar mundėsinė qė partitė opozitare nė Ferizaj tė dalin me kandidat tė pėrbashkėt, por pėr kėtė ka vėnė kusht qė kandidati tė jetė nga partia e tij, duke thėnė se dardanėt kanė njė mbėshtetje tek elektoratit nė masėn 23 pėr qind. Gafurr Imeri, aderimin te dardanėt e ka arsyetuar me faktin se aty ka gjetur njė klimė pėr punė, njė traditė dhe njė kulturė.

"Kam gjetur kėtu vullnetin e fortė pėr fitore. Pastaj LDD'ja ėshtė trashėgimtare e lėvizjes gjithėpopullore ēfarė ishte LDK'ja", ka thėnė Imeri. Ai ka shprehur besimin se anėtarėsia nga Nėndega e Katėrt e LDK'sė, kryetar i sė cilės ishte vetė, do tė aderojnė nė LDD. Edhe partitė e tjera kanė marrė mjaft nga LDK'ja. Madje nė AAK vazhdojnė tė besojnė se nėnkryetari i Degės sė LDK'sė, Faik Grainca, kryetar i Komunės nga mandati i kaluar, mund tė jetė kandidat i tyre pėr kryetar tė Komunės.

 Burimi: Gazeta Express

 

 

 

Z. Bajrush Xhemajli transferohet nė Vjenė

 

Postuar me 22.05.2009 (GuackaPress)

 

Kryetari i Ferizajt, z. Bajrush Xhemajli, ėshtė transferuar pėr shėrim tė mėtutjeshėm nė spitalin e Vjenės. Sipas burimeve tė  GuackaPress, gjendja e tij vazhdon tė jetė e rėndė, por stabile.

Xhemajli ka pėsuar njė aksident nė mėngjesin e ditės sė djeshme, nė rrugėn Prishtinė – Ferizaj, pėrkatėsisht, nė Veternik, pėrderisa ai ishte duke shkuar nė punė.

 

 

Stafi i www.guacka.eu i shpreh ngushėllime familjes sė viktimės, si dhe tė lėnduarėve i dėshiron shėrim tė shpejtė!!! 

 

 

Aksident trafiku nė rrugėn Ferizaj-Prishtinė,
Lėndohet Kryetari i Komunės sė Ferizajt, z. Bajrush Xhemajli

 

Postuar me 22.05.2009 (GuackaPress)

 

 Foto: Naser Shala

 

Kryetari i Komunės sė Ferizajt, Bajrush Xhemajli, ka pėsuar lėndime trupore nė njė aksident trafiku, qė ka ndodhur nė orėt e mėngjesit tė sotėm (21 maj) nė lagjen “Veternik”, pėrkatėsisht nė hyrje tė Prishtinės, ndėrsa personi me inicialet L.RR. vdes nga lėndimet e marra nė QKUK. Bajrush Xhemajli ka pėsuar lėndime trupore dhe ndodhet nė kujdes intensiv nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės. Burime mjekėsore nga QKUK-ja bėjnė tė ditur se si pasojė e kėtij aksidenti nė kėtė klinikė i janė nėnshtruar trajtimit mjekėsorė 5 persona tė tjerė, njėri prej tė cilėve ka pėsuar lėndime tė rėnda trupore. Aksidenti nė tė cilin ėshtė pėrfshirė edhe vetura me tė cilėn po udhėtonte kryetari i Komunės sė Ferizajt, Bajrush Xhemajli, ka ndodhur sot nė mėngjes. Zyrtarėt e Policisė sė Kosovės kanė konfirmuar se nė kėtė aksident ishin tė pėrfshira katėr vetura. “Aksidenti ka ndodhur nė ora 8.30 nė rrugėn magjistrale Prishtinė - Ferizaj, mė konkretisht nė Veternik, ku tė pėrfshira nė aksident janė katėr vetura”, tha Sabrie Kamberi, zyrtare pėr informim nė Policinė e Kosovės. Kamberi njėherėsh ka thėnė se gjatė kėtij aksidenti janė lėnduar gjashtė persona, nė mesin e tyre edhe kryetari i Komunės sė Ferizajt, Bajrush Xhemajli. Zėdhėnėsi i QKUK-sė, Shpend Fazliu, tha se kryetari Xhemajli ndodhet nė kujdes intensiv nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės (QKUK), dhe gjendja e tij ėshtė jashtė rrezikut pėr jetė. Merret vesh se personi me inicialet L.RR. (1987) nga Prishtina, pėrkundėr pėrpjekjeve tė mjekėve, nuk arriti tė pėrballojė lėndimet nė kokė, ku pėr pasojė vdes nė QKUK. Nė kėtė aksident morėn lėndime edhe I.H. (1987) nga Prishtina, B.B. (1081) nga Lipjani, D.B. (1971) Lipjan dhe V. B. (1951) Lipjan. Asnjė nga kėta pacientė nuk ėshtė nė rrezik jetė.

 

 

 

Joseph Biden nė Kosovė:

Shtetet e Bashkuara do tė jenė me ju!

 

 

 

Postuar me 21.05.2009 (GuackaPress) 

 

Zėvendėspresidenti Joseph Biden porositi institucionet e Kosovės tė punojnė fuqishėm pėr ndėrtimin e shtetit demokratik. Ai premtoi mbėshtetje tė vazhdueshme tė Qeverisė amerikane pėr Kosovėn, por kėrkoi me ngulmė qė edhe Kosova tė pėrmbushė obligimet e saj shtetėrore. Kėto porosi z. Biden i pėrcolli nė fjalimin e tij nė seancėn solemne tė Kuvendit tė Kosovės.

Zėvendėspresidenti Joseph Biden ritheksoi para deputetėve tė Kosovės se pėr administratėn amerikane pavarėsia e Kosovės ėshtė e pakthyeshme. Shtetet e Bashkuara tha zv/presidenti Biden kundėrshtojnė ndarjen e Kosovės dhe se kėtė iu ka bėrė tė qartė edhe autoriteteve nė Serbi.
“Unė sapo vij nga Beogradi dhe iu kam thėnė liderėve atje se mbėshtetja e SHBA-sė pėr njė Kosovė tė pavarur mbetet e pandryshuar. Unė iu kam bėrė thirrje liderėve serb tė bashkėpunojnė me EULEX-in, tė heqin embargon ekonomike ndaj Kosovės si dhe iu kam thėnė se Kosova nuk mund tė ndahet. Nuk mund tė ndahet”, ka theksuar z. Biden.
Zėvendėspresidenti Jo Biden shprehu mbėshtetjen e SHBA-ve pėr punėn e institucioneve tė Kosovės dhe u zotua pėr pėrkrahje tė vazhdueshme nė ndėrtimin e shtetit demokratik dhe sundimin e ligjit. Nė fjalimin e tij nė Kuvendin e Kosovės, Biden pėrmendi rrugėtimin e dhimbshėm tė Kosovės drejt pavarėsisė, duke thėnė se tashmė mbetet shumė pėr t’u bėrė nė ndėrtimin e shtetit. Ai porositi se institucionet e Kosovės kanė para vetės pėrgjegjėsi tė shumta.
“Si mik i Kosovės dhe pėrfaqėsues i vendit tim qė ka investuar shumė nė suksesin tuaj me lejoni tė shpreh pritjet tona sa i pėrket tė ardhmes tuaj. Kėrkojmė nga ju tė ndėrtoni institucione tė forta me transparencė tė plotė, pasi ato janė themelore pėr kredibilitetin e qeverisė tuaj. Zbatoni planin e Ahtisarit , mbani zgjedhje tė lira si dhe krijoni vende tė reja pune. Duhet tė sundojė ligji dhe tė forcohet sistemi gjyqėsor. Ju keni pėrgjegjėsi tė veēantė pėr tė tejkaluar trashėgimin e ndarjes, frikės dhe mosbesimit, prandaj duhet t’i ofroheni komunitetit serb dhe tė tjerėve pėr t’iu siguruar kthim nė shtėpitė e tyre”, ka thėnė nėnpresidenti Biden.
Zėvendėspresidenti amerikan Jo Biden shfaqi besimin se Kosova do tė ndėrtohet njė vend modern, duke theksuar se vetėm kjo ėshtė e ardhmja e qytetarėve tė Kosovės.
“Fėmijėt dhe nipėrit tuaj do tė shikojnė nga ju si njerėz qė keni bėrė kthesėn e madhe pas disa shekujsh ndarje. Krenohuni me atė qė keni arritur dhe insistoni nė atė qė nuk do tė hiqni dorė - nga ajo qė nuk ka ekzistuar kurrė pėrpara, njė demokraci shumetnike. Merrni guximin pėr punėn pėrpara dhe besoni se Shtetet e Bashkuara do tė jenė me ju - njė Kosovė e lirė dhe e pavarur nė ēdo hap tė rrugės qė e bėni ju”, ka theksuar Biden.

 

 

 

Fondi Monetar Ndėrkombėtar (FMN) zyrtarizon anėtarėsimin e Kosovės

 

Postuar me 09.05.2009 (GuackaPress) 

                     

Fondi Monetar Ndėrkombėtar (FMN) i ka ofruar Kosovės tė bėhet anėtarja e 186-tė e kėtij institucioni. Kjo informatė ėshtė paraqitur mbrėmė nė web faqen e kėtij institucionifinanciar.

Kėshilli Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndėrkombėtar tė premten ka verifikuar votimin e Kėshillit tė guvernatorėve qė Kosovės t’i ofrohet anėtarėsimi. Kosova bėhet (edhe zyrtarisht) anėtare e Fondit Monetar Ndėrkombėtar nė ēastin kur pėrfaqėsuesi i saj i autorizuar nė Uashington nėnshkruan dispozitat e marrėveshjes.
Kryeministri Hashim Thaēi e vlerėsoi kėtė si fitore tė madhe politike dhe ekonomike tė Kosovės. "Me kėtė vendim vijnė edhe pėrgjegjėsitė pėr tė vazhduar me krijimin e vendeve tė punės, tė paguara mė mirė, pėr ndėrtimin e njė infrastrukture moderne pėr zhvillim ekonomik”, theksoi kryeministri Hashim Thaēi nė konferencėn e sotme pėr media.

Prej 1 maj - 30 tetor, kufiri Kosovė - Shqipėri pa pasaportė

Postuar me 30.04.2009 (GuackaPress)

 

Nga 1 maji deri mė 30 tetor tė kėtij viti aplikohet regjimi i lehtėsuar i kalimit kufitar ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Shqipėrisė.

Gjatė kėsaj periudhe qytetarėt e Republikės sė Kosovės do tė mund tė kalojnė kufirin me Republikėn e Shqipėrisė pa pasaporta dhe vetėm me letėrnjoftim valid, thuhet nė njė njoftim tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Republikės sė Kosovės.
Ky vendim ėshtė marrė nė bashkėpunim me Ministrinė e Punėve tė Brendshme tė Republikės sė Shqipėrisė.

 

Paralajmėrohet njohja nga Katari dhe Mauritania

Postuar me 30.04.2009 (GuackaPress)

 

Gjatė kohės sa nė Stamboll tė Turqisė po vazhdon “Panairi i 9-tė Ndėrkombėtar i Industrisė ushtarake”, ministri i FSK-sė Fehmi Mujota nė funksion tė prezantimit tė Kosovės dhe kėrkesės pėr njohje tė pavarėsisė sė saj, ka takuar njė numėr tė madh ministrash tė mbrojtjes dhe shefa tė shtabeve tė vendeve pjesėmarrėse.

 

I shoqėruar nga komandanti i FSK-sė, gjeneral Sylejman Selimi dhe i ngarkuari me punė nė Ambasadėn e Kosovės nė Turqi, Bekim Sejdiu, Mujota ka realizuar takime tė ndara me Ministrin e Katarit Hamad Bin Ali Al-Attiyah, tė cilin e ka njoftuar pėr zhvillimet nė Kosovė dhe ka kėrkuar nga ai mbėshtetjen e vendit tė tij pėr njohjen e shtetit tė Kosovės.

Nga ana e tij Al-Attiyah e siguroi Mujotėn, se shteti i Katarit pas njohjes nga Arabia Saudite, po e shqyrton mundėsinė e njohjes sė shpejtė tė Kosovės dhe kjo pritet tė ndodhė nė tė ardhmen e afėrt.
Takim tė veēantė ministri Mujota realizoi edhe me Ministrin e Mbrojtjes sė Mauritanisė, Mohamed Mohamoud Olud Mohamed Lemine, tė cilit i ka shpjeguar situatėn nė vendin tonė, duke i kėrkuar qė vendi i tij Mauritania ta ndihmojė Kosovėn me njohjen e pavarėsisė.
Ministri mauritanez  - siē thuhet nė njė komunikatė tė Zyrės pėr Informim tė FSK-sė - i vlerėsoi arritjet nė Kosovė, duke e siguruar ministrin Mujota se njohja e pavarėsisė nga shteti i tij do tė vije shpejtė, sidomos tashmė pas njohjes nga disa vende arabe.
Po kėshtu, Mujota takime tė posaēme ka realizuar edhe me ministrin e Mbrojtjes sė Tanzanisė, ministrin e Mbrojtjes sė Republikės sė Ēadit, pastaj me ministrat e Kenisė, Mongolisė, Koresė Jugore, etj.
Nė Panairin e Stambollit po marrin pjesė 25 ministra tė mbrojtjes dhe dhjetėra shefa tė Shtabeve nga shumė vende tė botės.

 

 

Shqipėria dorėzon sot kėrkesėn pėr anėtarėsim nė

Bashkimin Evropian

 

Postuar me 28.04.2009 (GuackaPress)

 Pėrgėzime nga  www.guacka.eu

 

Kryeministri shqiptar Sali Berisha pritet t’i dorėzojė sot (28.04.2009) zyrtarisht kryeministrit ēek Mirek Topolanek kėrkesėn e Shqipėrisė pėr tė marrė statusin e vendit kandidat pėr anėtar nė BE. Berisha tha se pėr kėtė vendim Qeveria shqiptare kishte marrė mbėshtetjen e presidencės sė radhės, vendeve anėtare dhe KE. Gjatė vizitės sė djeshme zyrtare nė Tiranė kryeministrit grek Kostas Karamanlis ka shprehur mbėshtetje pėr anėtarėsimin e Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian. Kėrkesa e Shqipėrisė pėr njohjen e statusit tė kandidatit pėr pranim nė BE, do t’i dorėzohet sot Ēekisė, si kryesuese e radhės e Bashkimit Evropian, gjatė vizitės sė kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha nė Pragė. Mė herėt kryeministri Berisha, ka thėnė se vendimi pėr kėtė ishte bashkėrenditur me vendin kryesues dhe me vendet anėtare tė BE-sė, tė cilat, sipas tij, e "mbėshtetėn kėtė akt dhe kėtė vendim".
Kryeministri Berisha tha me kėtė rast se ky hap ėshtė njė akt me rėndėsi pėrcaktuese nė procesin e anėtarėsimit tė vendit.
“Ky vendim yni nuk vjen si njė vendim i njėanshėm, por vjen si njė vendim plotėsisht i bashkėrenduar me vendin qė ka kryesinė e radhės sė BE-sė, vjen si njė bashkėpunim me vendet anėtare te BE tė cilat mbėshtesin kėtė akt dhe kėtė vendim, vjen si njė bashkėrendim me Komisionin Evropian,” - tha ndėr tė tjera kryeministri shqiptar.
Kryeministri Berisha falėnderoi me kėtė rast opozitėn shqiptare pėr kontributin qė ajo ka dhėnė, duke siguruar se kjo kėrkesė nuk ėshtė njė akt elektoral.

 

 

 

Njohje me peshė historike pėr Kosovėn dhe popullin shqiptar

 

Postuar me 20.04.2009 (GuackaPress)

 

Nuk ka dyshim se lajmi kryesor i ditės 20 prill 2009 pėr Kosovėn dhe shqiptarėt ishte se Arabia Saudite ka vendosur ta njohė Republikėn e Kosovės shtet tė pavarur dhe sovran. Nė njoftimin e formuluar nga Ministria pėr Punė tė Jashtme e kėtij vendi pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, ndėr tė tjera thuhet: “Nė pėrputhje me lidhjet religjioze dhe kulturore me popullin e Kosovės, dhe nė shenjė respekti pėr vullnetin e popullit tė Kosovės pėr ta fituar pavarėsinė, Mbretėria e Arabisė Saudite njofton pėr njohjen e Republikės sė Kosovės dhe shpreson qė ky zhvillim do tė kontribuojė pozitivisht nė pėrmirėsimin e sigurisė dhe stabilitetit nė Kosovė si dhe vendeve tė saj fqinje”. Pra, siē shihet mbretėria e Arabisė Saudite vendimin pėr njohjen e Kosovės shtet tė pavarur e ka mbėshtetur mbi dy parime themelore; i pari: lidhjet fetare midis dy popujve tanė, ngase shumica e banorėve tė Kosovės i pėrkasin besimit islam, dhe i dyti: pėr respektin qė ka ndierė kjo mbretėri ndaj vullnetit tė popullit tė Kosovės pėr ta fituar pavarėsinė, me shpresėn siē thuhet nė kėtė njoftim, se ky zhvillim do t’i kontribuojė pozitivisht pėrmirėsimit tė sigurisė dhe stabilitetit nė Kosovė si dhe vendeve tė saj fqinjė.

 

 

Gambia njeh pavarėsinė e Kosovės

 

Postuar me 07.04.2009 (GuackaPress)

 

Nė njė takim tė veēantė dhe mjaft tė frytshėm qė ministri Hyseni pati mė 26 mars me ambasadoren e Republikės sė Gambias nė OKB, znj. Susan Waffa-Ogoo, ajo kishte paralajmėruar dhe premtuar njohjen e shpejtė tė pavarėsisė sė Kosovės nga qeveria e vendit tė saj. Ky premtim ėshtė realizuar dhe Republika e Gambias e ka njohur pavarėsinė e Kosovės. Vendimi pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės i ėshtė i bėrė i ditur sot, ambasadės sė Kosovės nė Uashington, nga ambasada e Gambias po nė Uashington.

Republika e Gambias ėshtė shteti i 57 qė e ka njohur Kosovėn.
Gambia ndodhet nė pjesėn mė perėndimore tė Afrikės. Pėrpos daljes nė Oqeanin Atlantik, Gambia ėshtė e kufizuar me Senegalin, njofton Zyra pėr informim pranė MPJ tė Republikės sė Kosovės.

 

 

Ngritet flamuri shqiptar nė NATO

 

Postuar me 07.04.2009 (GuackaPress) 

 

 

 

Pas anėtarėsimit nė Aleancėn e Atlantikut tė Veriut, sot, nė orėn 09.45, me njė ceremoni solemne u ngrit nė selinė e NATO-s, nė Bruksel, flamuri shqiptar, pėrkrah flamujve tė 26 vendeve tė tjera anėtare tė Aleancės. Sė bashku, me flamurin shqiptar, u ngrit edhe flamuri kroat, dy vendet mė tė reja tė NATO-s. Nė kėtė ceremoni, tė drejtuar nga Sekretari i Pėrgjithshėm i Aleancės Jaap De Hoop Scheffer, delegacioni shqiptar kryesohej nga Kryeministri Sali Berisha dhe nė pėrbėrje tė tij ishte Ministri i Punėve tė Jashtme Lulzim Basha dhe ambasadori shqiptar nė NATO Artur Kuko. Ishin gjithashtu tė pranishėm delegacioni kroat, i kryesuar nga Kryeministri Ivo Sanader edhe ambasadorėt e vendeve anėtare tė NATO-s. Ceremonia ka nisur me himnin shqiptar, moment qė ėshtė shoqėruar edhe me ngritjen e flamurit shqiptar. Mė pas, ėshtė luajtur himni kroat, i shoqėruar gjithashtu me ngritjen e flamurit kroat. Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s Scheffer, duke pėrshėndetur Kryeministrin Berisha dhe Sanader, u shpreh se “ėshtė nder shumė i madh qė dy vendet tuaja zunė vendet e tyre nė tryezėn e Aleancės disa ditė mė parė. Ėshtė kėnaqėsi shumė e madhe pėr tė gjithė ambasadorėt e NATO-s kėtu, si dhe pėr mua personalisht t’ju shpreh mirėseardhjen tuaj kėtu.” “Aderimi i Shqipėrisė dhe Kroacisė ka njė rėndėsi tė jashtėzakonshme. Sigurisht, pėr kėto dy anėtarė tė rinj tė NATO-s, pėr tė gjithė rajonin dhe Aleancėn nė pėrgjithėsi. Pėr Shqipėrinė dhe Kroacinė, duke u bėrė anėtarė i plotė i NATO-s ėshtė shpėrblimi mė i madh pėr pėrgatitjet qė janė bėrė pėr shumė vite, ėshtė njė tregues i qartė i vizionit tė atyre qė pėr vite tė tėra e kanė parė tė ardhmen e tyre tek NATO. Tė dy kėto vende tani do tė kenė vendin e tyre nė tryezėn tonė, ku bėhen vendime pėr tė formėsuar sigurinė tonė euroatlantike dhe tė dy kėto vende tani mund tė gėzojnė edhe garancitė mė tė mėdha tė sigurisė qė rrjedhin nga Traktati i Uashingtonit,” u shpreh Scheffer. Hyrja nė NATO e Shqipėrisė dhe Kroacisė, vijoi Scheffer, pėrbėn njė shembull inkurajues pėr tė gjithė vendet qė ndjekin tė njėjtin objektiv dhe bėjnė tė njėjtin udhėtim. Kryeministri Berisha u shpreh se “jam sot kėtu nė kėtė ceremoni solemne pėr tė marrė pjesė dhe pėr tė pėrshėndetur ngritjen e Flamurit tim kombėtar. Kėtu, nė selinė e NATO-s, krahas flamujve mė krenarė tė vendeve mė tė fuqishme dhe tė lira tė Aleancės. Pėr kėtė flamur dhe pėr kombin qė ai pėrfaqėson kjo ėshtė dita e lavdisė sime tė madhe pas ngritjes sė tij ditėn e pavarėsisė sė Shqipėrisė.” Emocionet e kėsaj ceremonie u pėrcollėn edhe nė Tiranė, nėpėrmjet njė ekrani tė vendosur nė hyrje tė selisė sė Kėshillit tė Ministrave, duke u mundėsuar qytetarėve shqiptarė ndjekjen e drejtpėrdrejtė tė kėtij momenti historik pėr vendin.

 

Fjala e Kryeministrit Berisha nė ceremoninė e ngritjes sė flamurit shqiptar nė selinė e NATO-s, nė Bruksel:

 

Zoti Sekretar i Pėrgjithshėm,

Zoti Kryeministėr i Kroacisė, miku im Ivo Sanader,

Zotėrinj Ministra tė Jashtėm tė Shqipėrisė dhe Kroacisė,

Zotėrinj Ambasadorė, anėtarė tė Kėshillit tė Atlantikut tė Veriut,

Zonja dhe Zotėrinj,

Kam ardhur sot kėtu, pėr t’ju shprehur Juve, Zoti Sekretar i Pėrgjithshėm, Aleances se Atlantikut te Veriut, Kėshillit tė Atlantikut tė NATO-s dhe stafit tuaj ndėrkombėtar, nė kėtė ditė historike pėr kombin dhe vendin tim, mirėnjohjen mė tė thellė, nderimin tim mė tė madh pėr mbėshtetjen dhe ndihmėn tejet tė ēmuar qė i keni dhėnė qeverisė sime, vendit tim nė procesin e anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO. Kėto katėr vitet e fundit, me ju, kėtu dhe gjetiu, jemi takuar disa herė, kemi referuar po kėshtu disa herė nė Kėshillin e Atlantikut tė Veriut. Nė tė gjitha kėto takime kam ndjerė mė shumė mirėnjohje, dėshirėn tuaj, tė anėtarėve tė Kėshillit tė Atlantikut tė Veriut, qė Shqipėria tė procedojė me reforma tė thella dhe tė gjithanshme tė suksesshme, qė tė meritonte ftesėn dhe anėtarėsimin nė NATO. Kėrkesat, sugjerimet, shqyrtimi i cikleve tė Planeve tė Veprimit pėr Anėtarėsim, kanė qenė njė program i vėrtetė pėr qeverinė time, kurse procesi i anėtarėsimit nė NATO padyshim, motivi mė i fuqishėm i veprimit tė reformave tė gjithanshme tė mazhorancės qė unė drejtoj. Por, ajo ēka mund t’ju them me shumė falėnderim, ėshtė se Shqipėria ka ndryshuar mė shpejt dhe mė shumė se asnjėherė mė parė. Shqipėria, nga vendi i krimit tė organizuar nga mė famėzinjtė nė Evropė, ka sot treguesit e kriminalitetit qartėsisht nėn mesataren e vendeve anėtare tė NATO-s dhe vendeve anėtare tė BE-sė. Vitin qė shkoi, vendin tim e vizituan 2.7 milion vizitorė nga mbarė bota, nė siguri tė plotė; nga njėri prej 24 vendeve, nė tė cilin korrupsioni ishte shndėrruar nė sistem, ėshtė sot vendi qė ka lėnė mbrapa 95 vendet dhe po lufton me zero tolerancė korrupsionin. Pėr shkak tė krimit dhe korrupsionit mijėra investitorė u larguan nga vendi. Reformat e thella tė ndėrmarra nga qeveria ime kanė shndėrruar Shqipėrinė nė vendin mė tėrheqės pėr investimet e huaja. Vitin 2008, ne e kemi mbyllur me rritjen ekonomike mė tė lartė nė kontinent. Vetėm nė periudhėn Dhjetor-Janar qė sapo kaloi, kemi firmosur 3.7 miliardė Euro kontrata, koncesione nė fushėn e energjisė. Reforma tė thella kushtetuese dhe institucionale, me frymė tė plotė konsensusi tė paparė, kanė ndodhur kėto katėr vite. Forcat tona tė armatosura po shkojnė drejt njė ushtrie profesioniste; kemi njė buxhet mbi 2% tė PBB-sė dhe po aftėsohen pėr tė marrė pjesė nė tė gjitha misionet e NATO-s. Zoti Sekretar i Pėrgjithshėm, Kjo seli ėshtė selia qė unė kam vizituar mė shpesh se ēdo seli tjetėr nė karrierėn time politike. Kėtu kam marrė frymėzim dhe inkurajim tė madh pėr tė shndėrruar nė realitet projektin ėndėrr tė kombit tim – anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO. Jam pritur miqėsisht edhe nga paraardhėsit tuaj, qė i kanė dhėnė njė ndihmė shumė tė madhe vendit tim. Prandaj dhe unė sot dua tė falėnderoj tė gjithė sekretarėt e pėrgjithshėm tė NATO-s, qė mė kanė pritur nė kėtė seli apo kanė vizituar vendin tim. Mbi te gjitha, Shqiptaret do t’ju jen mirenjohes ju, zoti Sekretar i Pergjithshem Scheffer, si personaliteti qė ne timonin e Aleances, me perkrahjen dhe ndihmen e pakursyer, bėri tė mundur kėtė ditė. Por unė sot dėshiroj tė kujtoj njė mik tė madh timin, qė nuk ėshtė mė, Sekretarin e Pergjithshem Manfred Verner. Nė vitin 1992, unė u prita nga ai nė kėtė seli. Nė kėtė takim i shpreha dėshirėn qė vendi im tė anėtarėsohej nė NATO. Unė dhe ai e dinim se Shqipėria ishte mbase edhe vite dritė larg standardeve tė vendeve anėtare. Por ky burrė i madh reagoi ndaj kėrkesės sime me fisnikėri dhe gėzim tė sinqertė dhe nė konferencėn e pėrbashkėt tė shtypit do t’i njihte gazetarėt me kėtė kėrkesė. Sot nė kėtė ditė tė veēantė, kur shohim tė realizuar projektin qė nisėm sė bashku, dua t’i them: faleminderit miku im Verner! Zoti Sekretar i Pėrgjithshėm, Unė jam sot kėtu nė kėtė ceremoni solemne pėr tė marrė pjesė dhe pėr tė pėrshėndetur ngritjen e Flamurit tim kombėtar. Kėtu, nė selinė e NATO-s, krahas flamujve mė krenarė tė vendeve mė tė fuqishme dhe tė lira tė Aleancės. Pėr kėtė flamur dhe pėr kombin qė ai pėrfaqėson kjo ėshtė dita e lavdisė sime tė madhe pas ngritjes sė tij ditėn e pavarėsisė sė Shqipėrisė. Flamuri kombėtar ėshtė njė ėshtė ndėr flamujt shtetėrorė mė tė vjetėr nė Europė. Ai qė nga koha e Skėnderbeut, prijėsit legjendar tė shqiptarėve, pra, nga mesi i viteve 1400 deri ditėt e sotme, i ka prirė shqiptarėt nė tė gjitha pėrpjekjet e tyre pėr liri dhe ekzistencė. Nė qelizat e tij tė panumėrta prehen shpirtrat dhe rrahin pėrjetė zemrat e qindra mijėra martirėve tė kombit, qė u flijuan qė nga vitet 1444 gjer fare pak vite mė parė, pėr lirinė dhe dinjitetin e shqiptarėve. Sot ky flamur ngrihet, ngrihet e fluturon mė lart se kurrė nė historinė e tij, por sė bashku me tė, ngrihen dhe fluturojnė mė lart se kurrė dhe prehen mė tė qetė se asnjėherė tė rėnėt e kombit tim dhe ngrihet me lart se kurre dinjiteti i vendit tim. Unė kthehem sot nė vendin tim krenar, qė kjo ditė u shndėrrua nė realitet. Shqiptaret i detyrohen NATO-s lirite e tyre! Unė kthehem sot nė Shqiperi mė i vendosur se kurrė pėr tė bėrė ēdo pėrpjekje qė vlerat dhe parimet qė Aleanca mbron tė konsolidohen gjithnjė e mė shumė nė Shqipėri.

 

 Faleminderit

 

 

 Pėrgėzime nga  www.guacka.eu  

 

 

 

 

Akademi pėrkujtimore pėr tė madhin Lutfi Sejdiu

 

 Postuar me datėn: 26.03.2009 (GuackaPress)

 

Sot (me 26.03.2009 ) u bė njė vit qė u nda anga jeta z.Lutfi Sejdiu veprimtar i palodhshėm i Gauckės. Me vdekjen e Lutfiut Guacka humbi njeriun i cili dha kontributin  mė tė madhė rreth organizimit tė jetės kulturore nė fshatin tonė e mė gjerė. Guackasit sot me ndihmėn e Kėshillit oganizativ 5 anėtarėsh, organizojnė nė Shtėpinė e Kulturės "Hivzi Sylejmani" nė Ferizaj Akademinė pėrkujtimore, ku do tė flitet pėr jetėn dhe veprėn e Lutfiut. Aty do tė shpalosen shumė gjėra nga veprimtaria e SHKA “Besa” ku z. Lutfi Sejdiu shumė vite me radhė dha kontributin e tij tė ēmuar. Ekskluzivisht do tė  dėgjohen dy kėngė, dy poezi si dhe shumė fotografi tė SHKA “Besa”, qė do tė dalin nė eter pėrmes videoprojektorit.

Do lexohen edhe telegramet e ardhura nga bashkėatdhetarėt tanė nė Mėrgatė, si dhe nga bashkėpunėtorėt e shumtė tė z. L. Sejdiu.

Akademia perkujtimore fillon nė ora 15.00 tė.

I pa harruar qoftė kujtimi pėr tė!

 

Pėr Kėshillin Organizativ

Zaim Sejdiu

 

 

 

Borė nė Kosovė, vėshtirėsohet qarkullimi

 

Postuar me datėn: 21.03.2009

 

Mu nė ditėn e pranverės, Ferizajn dhe Kosovėn ne terėsi e kaploi njė mot i ftoht dhe me borė.

Reshjet e dendura tė borės kanė vėshtirėsuar qarkullimin nė shumė akse rrugore nė Kosovė. Policia e Kosovės, njofton qytetarėt se pėr shkak tė reshjeve tė borės, vendkalimi kufitar nė Kullė, mes Kosovės dhe Malit tė Zi, si dhe vendkalimi tjetėr kufitar nė Glloboqicė mes Kosovės dhe Maqedonisė, ėshtė i mbyllur pėr qarkullimin e automjeteve tė rėnda.
“Kėto pika janė tė hapura pėr qarkullimin e automjeteve tjera, por domosdoshmėrishtė drejtuesit e mjeteve duhet t’i kenė me vete pajisjet dimėrore pėr automjete dhe shpejtėsinė e automjeteve ta pėrshtatin me kushtet e rrugės”, thotė Sabrije Kamberi-zyrtare pėr informim ne Policinė e Kosovės.  Kamberi njofton po ashtu se nė 24 orėshin e fundit, nė tėrė territorin e Kosovės ėshtė raportuar pėr gjithsej 73 aksidente tė trafikut, 13 prej tyre me lėndime tė lehta dhe tė rėnda, ndėrsa 60 aksidente vetėm me dėme materiale.

Moti i lig ērregullon punėn edhe nė aeroport. Zyrtarė tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės, thonė se “pėr shkak tė erės sė fortė janė anuluar gjashtė fluturime”. Zyra e informacionit njofton se nga gjithsej 19 fluturime tė parapara, deri mė tani janė realizuar vetėm dy sosh, njė ushtarak dhe njė komercial. Ndėrkaq pėr fluturimet e mbetura pasdite, kjo do tė varet nga moti.

 

GuackaPress

 

Pa koment: Dita e parė e pranverės nė Ferizaj!

 Ferizaj 21.03.2009


 

 

 

Iniciativa Guacka nė Forumi Ferizaj 

 

Tė nderuar vizitorė tė faqes www.guacka.eu , nė lidhje me emrin Guacka tė vendbanimit tonė, nė Forumi Ferizaj, kemi hap njė Forum ekstra pėr kėtė qėshtje. Nėse doni ti jepni komentet tuaja, klikoni nėn: Iniciativa Guacka(Temė me shumė faqe12)Vlerėsimi Temave: 1 Votat, 5.00 Niveli., dhe do tė hyni drejtėpėrdrejtė nė Forum, ku do ti shihni edhe tė gjitha reagimet e deritanishme.

 

Ju falenderojmė pėr mirėkuptim

Stafi i www.guacka.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Njė Vjetori i Ditės Pavarėsisė 17 Shkurt 2009 Agjenda e manifestimit

Postuar me datėn: 15.02.2009

• Ambasadori i Kroacisė Kramariq vizitoi Komunėn e Ferizajt

Postuar me datėn: 12.02.2009

• Konferencė pėr shtyp e Kryetarit tė Komunės

Postuar me datėn: 10.02.2009

 

Nė Guackė tė Ferizajt sot varroset Mehmet Qeli pjesėtarė i FSK-sė

i cili ndėrroi jetė nga njė sulm nė zemėr

 

10 shkurt, 2009

 

Sot, nė orėn 16-tė fshatin Guackė tė Ferizajt bėhet varrimi i pjesėtarit tė FSK-sė Mehmet Nuhi Qeli, nga fshati i Burrnik i Ferizaj, i cili dje ka ndėrruar jetė nga njė atak nė zemėr.

I ndjeri Mehmet Nuhi Qeli ka qenė pjesėtarė i UĒK-sė, TMK-sė dhe sė fundi pjesėtarė i FSK-sė.  • Kėtė vit rregullohet Bifurkacioni i lumit Nerodime

Postuar me datėn: 10.02.2009

 

   • Rritje e pėrditshme e numrit tė skamnorėve

Postuar me datėn: 06.02.2009

 

Ferizajasit e blejnė bukėn mė tė shtrenjtė Kosovė

Nga Driton Ramadani mė 02.02.2009

 

Asnjėra nga pesė bukėt e blera tė shtunėn nėpėr furrat dhe marketet e ndryshme nė Ferizaj, nuk kishin pesha tė njėjta, ndėrsa ndryshimi lėvizte ndėrmjet 450 deri 515 gramė. Kurse ēmimi i tyre ėshtė unik, 35 centė pėr bukė, e cila shitet si 500 gramėshe. Nė qendrat tjera tė Kosovės, e njėjta bukė shitet pėr 25 deri 30 cent. Por pensionisti, Osman Kurteshi, ka gjetur njė zgjidhje. Pas shumė endjeve, ai ka zbuluar se nė marketin “Ben af”, buka me tė njėjtėn peshė, kushton vetėm 25 cent. “Udhėtoj kėmbė pėr ēdo ditė nga dy kilometra pėr t’i blerė dy bukė, sepse 20 cent nė ditė pėr mua janė mjaft”, shprehet ky pensionist, i djersitur nga rruga qė ka bėrė edhe tė shtunėn. Edhe pse Ferizaj njihet pėr numrin e madh tė furrave, ēmimet nuk janė ulur as pas rėnies sė ndieshme tė ēmimit tė miellit, muajve tė fundit. Njė pajtim i heshtur i furrtarėve, duket se nuk do tė prishet edhe pėr njė kohė tė gjatė, nėse nuk ndėrhyn konkurrenca. Genc Ēollaku, anėtar i shoqatės lokale tė furrtarėve, mendon se ēmimi nuk ėshtė i lartė, krahasuar me koston e prodhimit tė bukės. Por, ai e vė theksin te pesha jounike, ku furrtarėt mė sė shpeshti bėjnė shmangie. Ai jep njė formulė qė e konsideron tė pėrshtatshme edhe pėr furrtarėt, edhe pėr konsumatorėt. Tė blihet njė bukė njė-kilogramėshe, e cila kushton 60 cent, del mė lirė se sa t’i blesh dy bukė 500 –gramėshe me ēmim prej 30 apo 35 centėsh”, flet Ēollaku, duke theksuar se buka 1-kilogramėshe ėshtė mė stabile edhe nga pesha. Disa furrtarė i pranojnė vėrejtjet e qytetarėve pėr praninė e bukėve me pesha tė pabarabarta. Ndėrsa, inspektorati komunal thotė tė ketė ndėrmarrė masa, tė cilat aktualisht nuk kanė dhėnė ndonjė efekt. “Kemi gjetur disa raste tė abuzimit me pesha dhe me mungesėn e ekspozimit tė ēmimeve. Kemi bėrė fletėparaqitje nė gjykatė pėr delikt. Po t’i pėrsėrisin deliktet tė njėjtit furrtarė, do tė pasojnė masa tė tjera, deri nė mbylljen e furrės”, thekson inspektori komunal i tregtisė, Hetem Mustafa. Por, inspektorati nuk mund tė ndėrhyjė tek ēmimet e bukės, pasi ato janė ēėshtje tė vetė tregut. Derisa konkurenca ta ulė ēmimin, Osman Kurteshi do tė udhėtojė edhe mė tej nga dy kilometra nė ditė, pėr t’i blerė dy bukėt e tij.

/KOSOVALIVE/

 

 

 • Ne seancėn e rregullt u miratua plani zhvillimor urban

Postuar me datėn: 29.01.2009

• Fjala e kryetarit Xhemaili me rastin e hapjes se biblotekės ligjore nė Ferizaj

Postuar me datėn: 27.01.2009

  • Teatri i Ferizajt me kushte me te mira


Postuar me datėn: 22.01.2009

• Njoftim pėr Hapjen e Bibliotekės Ligjore Komunale

Postuar me datėn: 22.01.2009

• Debati pėr diskutimin e tri rregulloreve nuk mbahet

Postuar me datėn: 21.01.2009

• Kryesuesi i KK-sė sė Ferizaj, Agim Aliu takoi shefat e grupeve parlamentare

Postuar me datėn: 15.01.2009

• Fshatarėt e Burrnikut ndihmohen nga Komuna

Postuar me datėn: 14.01.2009

• Presidentin Topi nderohet me titullin Qytetar Nderi i Ferizajt

Postuar me datėn: 09.01.2009

• Njoftim pėr diskutim publik tė rregulloreve tė Komunės

Postuar me datėn: 08.01.2009

 • Presidenti i Shqipėrisė Bamir Topi do tė shpallet qytetar nderi i Ferizajt

Postuar me datėn: 06.01.2009

 

 

 

 

 

 

 

Kontakto Komunėn

 

Tel.: 0290/ 329-555

 

Tel.: 0290/ 320-544

 

prej orės 08:00 -16:00

 

Mė shumė...

 

 

 

 

        

          Shtetet qė njohėn Republikėn e Kosovės:

 

         

 

1. United States

 

2. United Kingdom

 

3. Germany

 

4. France

 

5. Italy

 

6. Albania

 

7. Afghanistan

 

8. Australia

 

9. Costa Rica

 

10. Latvia

 

11. Luxemburg

 

12. Peru

 

13. Senegal

 

14. Turkey

 

15. Denmark

 

16. Estonia

 

17. Poland

 

18. Switzerland

 

19. Austria

 

20. Belgium

 

21. Ireland

 

22. Sweden

 

23. Netherland

 

24. Iceland

 

25. Slovenia

 

26. Finland

 

27. Japan

 

28. Canada

 

29. Monaco

 

30. Croatia

 

31. Hungary

 

32. Bulgaria

 

33. South Korea

 

34. Norway

 

35. Lichtenstein

 

36. Marshall Islands

 

37. Nauru

 

38. Burkina Faso

 

39. Lithuania

 

40. San Marino

 

41. Czech Republic

 

42. Liberia

 

43. Siera Leone

 

44. Belize

 

45. Columbia

 

46. Malta

 

47. Samoa

 

48. Portugalia

 

49. Montenegro

50. Macedonia

51. United Arab Emirates

52. Malaysia

53. Micronesia

54. Panama

55. Maldives

56. Palau

57. Gambia

58. Saudi Arabia 

59. Comoros

60. Bahrain

61. Jordan

62. Dominican Republic

63.  New Zealand

64.  Malawi

65.  Mauritania 

66. Swaziland  

67.  Vanuatu 

68.  Djibouti

69.  Samalia

70.  Honduras

71.  Kiribati

72.  Tavalu

73.  Qatar

74.  Guinea- Bissau

75.  Oman

76.  Andorra

77.  Central African Republic

78.  Guinea

79.  Niger

80.  Benin

81.  Saint Lucia

82.

83.

84.

85.

 

                                                                             

  

 

 

 

 

 

Faqja ėshtė nė pėrpunim e sipėr, ju lusim pėr mirėkuptim!!!!!

   

Faqja ėshtė nė pėrpunim e sipėr, ju lusim pėr mirėkuptim!!!!!

 

 

 

Na kontaktoni: info@guacka.eu

 

 

 

 

 

 •Copyright © by Guacka 2008-2011• Tė gjitha drejtat e rezervuara •

 

 

 

 

• Vlen tė theksohet »

 

                    

 

                

 

      

          

*********************************************************

 

 

 

 

 

 

 

                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shiqoni TV

 

 • Rtv Koha 
 • Tv Albania
 • Tv Ereniku
 • Tv Cokollata
 • Opinion Tv
 • Tv Popullore
 • Tv Kosova
 • Tv Deshira
 • Tv Alsat
 • Tv Abi
 • Tv Rrokum
 • World Fashion TV

   

   

   

     Mos pini duhan, hani molla....

  Nėse nuk gjeni askund gur apo rrasa, ejani nė Guackė, kėtu do tė gjeni sa tė doni. Gurėt dhe rrasat janė specialitet i Guackasėve.                 

   

  Radio Ferizaj

  ( Me keqardhje ju njoftojme se per momentin Linku i Radio Ferizajt nuk funksionon! )

     

   

   

   

              Ndėgjo Radio Shqiptare 

                    Drejtėpėrsėdrejti!

   

   

   

   

  Radio Albana

  Radio Albaner

  Radio Albania

  AlbaRadio

  Radio BekiNET

  Radio Dardania

  Radio Dashuria

  Radio Diaspora

  Radio Dukagjini

  Radio Ezeta

  Radio Haraēina

  Radio Focus

  Radio Koha

  Radio Kosova Network

  Radio Kosova e Lire

  Radio Libonia

  Radio Marimanga

  Radio Melosi

  Radio Shemshova

  Radio Top Iliria

  Radio Visari

 • Nėse nuk gjeni askund gur apo rrasa, ejani nė Guackė, kėtu do tė gjeni sa tė doni. Gurėt dhe rrasat janė specialitet i Guackasėve.                 

     Mos pini duhan, hani molla....

   

     Ndizne nga njė Qiri, le tė mendoj KEK-u se ka rrymė....

  •Copyright © by Guacka 2008-2011• Tė gjitha drejtat e rezervuara•